Skip to content Skip to footer

Obróbka betonu – dlaczego jest taka trudna?

Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych. Jest tak dzięki jego dobrym własnościom mechanicznym oraz bardzo przystępnej cenie. Z betonu wykonuje się zarówno materiały budowlane – takie jak bloczki fundamentowe, płytki chodnikowe czy kostki brukowe, jak i elementy instalacji kanalizacyjnych czy studni. Beton służy również do wykonywania fundamentów prefabrykowanych czy dużych płyt przeznaczonych pod budowę tymczasowych dróg dojazdowych. W jaki sposób wykonywać wiercenia w betonie oraz cięcie betonu? Na te pytania odpowiemy w dalszej części wpisu.

Obróbka betonu

Ze względu na dobre własności mechaniczne i wytrzymałościowe (zwłaszcza wytrzymałość na ściskanie i twardość), obróbka betonu wymaga specjalnych narzędzi oraz wiedzy. Najpopularniejszym rodzajem obróbki betonu jest wiercenie w nim. Jest to dość trudne zadanie, zwłaszcza jeśli mówimy o wykonywaniu otworów o dużych średnicach. W jaki sposób zabrać się do wiercenia w betonie?

Wiercenie otworów w betonie

Otwory o małych średnicach wystarczy wykonać za pomocą wiertła z tak zwaną widią. W porównaniu ze zwykłym wiertłem przeznaczonym do metalu, wiertło widiowe posiada zdecydowanie szerszy wierzchołek części skrawającej. Zwiększa to powierzchnię styku wiertła do wierconego otworu. Wiertła widiowe podobnie jak wiertła do metalu posiadają kąt rozwarcia 118 stopni. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wierteł przeznaczonych do wykonywania otworów w powierzchniach betonowych. Jeśli planuje się wykonanie kilku otworów w zwykłym betonie, wystarczy zrobić to za pomocą zwyczajnego wiertła widiowego. Planując wiercenie w twardym betonie na większą skalę, warto zdecydować się na wiertło z diamentową końcówką, czyli z taką końcówką, która została pokryta diamentowym pyłem.

Wiercenie w betonie – większe średnice

Nieco trudniejsze jest wiercenie otworów w betonie, które mają większe średnice (na przykład pod puszki elektryczne). Tutaj konieczny jest zakup tak zwanego wiertła koronowego. One również dostępne są w wersji z napylonym pyłem diamentowym oraz bez. Wiertła koronowe umożliwiają wiercenie otworów o średnicy do około 100 mm.

Artykuł powstał we współpracy z: http://wierceniebetonu.com/

Cięcie betonu

Kształt chodnika czy wymiary wznoszonego budynku wymuszają niekiedy cięcie bloczków betonowych lub płytek chodnikowych na określony wymiar. Najlepiej używać do cięcia betonu pił tarczowych wykonanych ze stali narzędziowej lub pił tarczowych z napylonym pyłkiem diamentowym. Te drugie są nieco droższe, ale odznaczają się dużo większą trwałością. Pozwalają też na szybsze cięcie betonu. Tarcze diamentowe lub tarcze ze stali narzędziowej dostępne są w różnych wersjach o różnych średnicach – najczęściej od 100 mm w górę.

Myśląc o cięciu betonu oraz o wierceniu otworów w betonie należy przede wszystkim zakupić odpowiednie narzędzia oraz zdobyć niezbędne informacje o sposobie wykonywania prac.