Skip to content Skip to footer

Jak napisać CV, żeby zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy?

Curriculum Vitae to wizytówka każdego pracownika, który ubiega się o zatrudnienie. W związku z tym warto dołożyć wszelkich starań, aby prezentowało się ono jak najlepiej. W tym artykule powiemy sobie jak wygląda dobre CV i w jaki sposób je przygotować, żeby zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Zapoznaj się z firmą oraz wymaganiami na stanowisku, na które będziesz aplikować

Wiele osób popełnia podstawowy błąd w tworzonym przez siebie życiorysie zawodowym. Mianowicie wykonuje jego jedną wersję i wysyła na różnorodne stanowiska, niekoniecznie ze sobą powiązane. Niektórzy w tym miejscu powiedzą – no ok, ale przecież nic innego nie wymyślę, jeśli chodzi o fakty związane z wykonywanymi przeze mnie dotąd obowiązkami. Otóż nic bardziej mylnego. Można te same obowiązki przedstawić w nieco inny sposób, który będzie pasował właśnie do tych wymaganych na stanowisko, na które będziemy aplikować.

W związku z powyższym, jeżeli staramy się o pracę w dziale reklamacji, a wcześniej pracowaliśmy w sklepie odzieżowym, to zamiast wpisywać ogólnie – obsługa klienta, możemy wymienić takie obowiązki jak przyjmowanie od klientów reklamacji zwrotów itp. to niewątpliwie urozmaici nasze CV i wskaże potencjalnemu pracodawcy, że współpraca z trudnymi klientami nie jest dla nas nowością.

Zadbaj o wygląd swojego CV

Poza odpowiednim opisaniem naszego doświadczenia zawodowego, na kwestie związane z tym jak wygląda dobre CV ma wpływ również jego estetyka. W związku z tym powinno się stosować jednakową i czytelną czcionkę, dbać o odstępy oraz nagłówki, które pozwolą na swobodne zapoznanie się z nim potencjalnemu pracodawcy.

Warto pamiętać o tym, aby unikać zbyt „wymyślnych” czcionek, ponieważ z reguły są one mało czytelne. Im prostsze tym lepsze. Jeżeli mowa o zdjęciu to ostatnimi czasy krąży powszechne przekonanie, że nie powinno się go zamieszczać. Jeżeli jednak aplikujemy na stanowisko, na którym będziemy reprezentować firmę również swoim wyglądem, warto takowe zamieścić.

Napisz o swoich zainteresowaniach, dodatkowych umiejętnościach i znajomości języków obcych

Niejednokrotnie pracodawcy zwracają dużo większą uwagę na to, jakie kursy i szkolenia odbyliśmy oraz jakie posiadamy dodatkowe umiejętności niż jakie szkoły ukończyliśmy. W związku z powyższym warto o nich wspomnieć, ponieważ może okazać się, że będą one ważne podczas pełnienia naszych nowych obowiązków.

Dodatkowo poinformujmy w kilku słowach o swoich zainteresowaniach. Jak wiadomo ludzie, którzy posiadają w życiu pasje są postrzegani jako dużo bardziej interesujący, w związku z czym warto o nich wspomnieć w Curriculum Vitae.