Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o musztardzie?

Musztarda to jeden z najbardziej znanych rodzajów zimnego sosu. Powszechnie stosuje się ją na co dzień, przez co – obok keczupu – obecna jest w lodówkach wielu osób. Co warto wiedzieć o takim produkcie?

Jak powstaje musztarda?

Musztarda to sos, który znany jest na świecie od bardzo dawna. Jego początki sięgają tysięcy lat wstecz. W naszym kraju produkt ten zaczął być stosowany znacznie później. Przyjmuje się, że nastąpiło to dopiero w okolicach XIX wieku. Dziś to już powszechnie znany i chętnie używany w Polsce sos, który kupić można w każdym sklepie z asortymentem spożywczym (m.in. na vitapol.net/pl/).

Wiele osób zastanawia się zapewne, jak powstaje musztarda. Jej niepowtarzalny aromat i smak to zasługa odpowiedniego rodzaju gorczycy. Ponadto w procesie powstawania tego sosu konieczne jest też zastosowanie octu, wody, soli, cukru i innych przypraw.

Rodzaje

W zależności od tego, jaki typ gorczycy oraz jaką technikę jej mielenia zastosuje się przy produkcji musztardy, wyróżnić można rozmaite rodzaje tego sosu. Różnią się między sobą konsystencją, barwą i smakiem, a zwłaszcza jego ostrością. W naszym kraju popularna jest szczególnie musztarda stołowa, sarepska i rosyjska.

Wiele ciekawych rodzajów musztardy oferuje sklep vitapol.net/pl/. Miejsce to proponuje oryginalne, własne wersje smakowe, które bez wątpienia warto przetestować. Mowa tu m.in. o wariancie miodowym, curry czy imbirowym. Wielbiciele bardzo mocnych doznań kulinarnych polecają także wersję określoną przez producenta jako „wściekle ostrą” (do znalezienia pod adresem https://vitapol.net/pl/katalog/specjaly-polskie-i-dodatki/musztarda-wsciekle-ostra.html). Poza gorczycą białą i czarną oraz octem, zawiera ona również czosnek i chilli, które nadają charakterystycznego, pikantnego smaku.

Zastosowanie i właściwości

Musztardę stosuje się przede wszystkim w kuchni – jako produkt spożywczy jest bardzo ceniona, stąd też jej niesłabnąca popularność. Sos wykorzystywany jest do kanapek, pieczeni, steków, kotletów, ryb, warzyw. Popularne jest również używanie musztardy do parówek na ciepło czy kiełbasy z grilla.

Nie każdy wie jednak, że musztarda posiada także właściwości korzystnie wpływające na organizm. Przede wszystkim działa przeciwbakteryjnie, moczopędnie, uodparniająco. Przyspiesza również trawienie, obniża poziom ciśnienia krwi, zmniejsza bóle głowy, mięśni, kości, stawów i gardła oraz poprawia stan cery. Wpływa też wzmacniająco na włosy i odżywia je.