Skip to content Skip to footer

Jakie soki warto pić i dlaczego?

Kolorowe, smaczne soczki w kartonikach na ogół kojarzą nam się z przysmakiem, za którym przepadają nasze dzieci, jednak pobieżna analiza ich składu sugeruje, że nie są one najbardziej korzystnym dodatkiem do diety. Z drugiej strony soki bywają wymieniane wśród najzdrowszych napojów w rozmaitych książkach o odżywianiu. Jak jest w rzeczywistości?

Nie każdy sok to prawdziwy sok

Przechadzając się pomiędzy półkami z napojami w dowolnym supermarkecie, można odnieść wrażenie, iż znalezienie dobrego soku wśród setek dostępnych propozycji nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Prawda jest jednak inna – większość ustawionych na półkach pięknych opakowań kryje w sobie słodzone, sztuczne napoje, które nie mają nic wspólnego z dobroczynnymi, naturalnymi sokami.

Wybierając soki dla siebie lub swojej rodziny, powinniśmy raczej przyjrzeć się ofercie, jaką może się pochwalić każdy dobry zakład przetwórstwa owocowo warzywnego. Kupując prawdziwy sok bez dodatków czy konserwantów, inwestujemy w swoje zdrowie, a nie tylko w chwilową przyjemność oszukanych cukrem kubków smakowych.

Soki warzywne – lepsze od owocowych

Soki z owoców cytrusowych lub rodzimych jabłek czy malin mogą nam dostarczyć ogromnej dawki witamin, dzięki której nasze samopoczucie podniesie się znacznie bardziej, niż po filiżance kawy. Jednak najzdrowszą metodą na spożywanie słodkich owoców ciągle pozostaje jedzenie ich w całości, łącznie z zawartym w nich błonnikiem, który wpływa na spowolnienie metabolizmu cukrów i zapobiega nagłym skokom lub spadkom w jego obrębie.

Osoby cierpiące na cukrzyce nie powinny unikać jedzenia całych owoców, jednak picie czystych soków owocowych nie będzie dla nich optymalne. Inaczej sprawa się ma z wysokiej jakości sokami warzywnymi, produkowanymi przez zakład przetwórstwa owocowo warzywnego. Tu oddzielenie błonnika od soku nie przyniesie organizmowi negatywnych konsekwencji, a wytrawny smak soku przypadnie do gustu największemu smakoszowi.

Soki kiszone – przysmak i lekarstwo w jednym

Zalety kiszonych produktów, stanowiących od wieków część polskiej diety, pojawiają się obecnie w większości dyskusji o zdrowym odżywianiu. Naturalne probiotyki, witaminy i minerały w nich zawarte to prezent dla naszego ciała, który pozwala mu na efektywne przeciwstawianie się zagrożeniom środowiskowym. Poza kiszoną kapustą, ogórkami czy barszczem do diety warto włączyć także kiszone soki.

Powstają one w procesie uwalniania wody z poddanych fermentacji warzyw, a co za tym idzie – znajdziemy w nich wszystko, co najlepsze. Kiszony sok z kapusty czy selera, wyprodukowany w naturalny sposób w tradycyjnym zakładzie przetwórstwa owocowo warzywnego, to jednak dużo więcej, niż zdrowy, przyjazny dla ciała produkt. To prawdziwy delikates, którym warto uświetnić niejedną wykwintną potrawę.