Skip to content Skip to footer

Kurs spadochronowy – droga do samodzielnych skoków

Skok ze spadochronem to może krótkie przeżycie, ale za to pozostawiające niesamowite wrażenia. Trudno się dziwić, że wiele osób, które spróbują skoków w tandemie chce przejść na kolejny poziom wtajemniczenia i zacząć skakać samodzielnie. By było to jednak możliwe, niezbędne są odpowiednie kwalifikacje które zdobywa się na kursie spadochronowym.

Skoki ze spadochronem – sport dla każdego?

Przyjęło się, że niemal każdy może skakać ze spadochronem. Rozpoczęcie przygody ze spadochroniarstwem nie wymaga specjalnych przygotowań, czy osiągnięcia wyśrubowanego poziomu tężyzny fizycznej. Wiadomo, że trzeba sobie radzić z lękiem wysokości i być umiarkowanie sprawnym. Niestety ten sport ma pewne przeciwskazania.

Skakać ze spadochronem nie mogą osoby z chorobami powodującymi nadmierną łamliwość kości, oraz osoby z epilepsją. Pewnym przeciwskazaniem mogą być też choroby serca, układu krążenia oraz oddychania. Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości powinny możliwość skoków konsultować ze swoim lekarzem.

Co zrobić by móc skakać samodzielnie?

Jednorazowy skok ze spadochronem można łatwo wykupić w jednej z firm oferującej różne wydarzenia. Jest to jednak skok w tandemie, w którym niemal za wszystko odpowiada instruktor. By skakać samemu, na własnych warunkach, trzeba posiadać Świadectwo Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego.

Pierwszym krokiem do zdobycia takiej licencji jest kurs spadochronowy. W ramach kursu adepci poznają niezbędną teorię, ale przede wszystkim uczą się prawidłowo skakać pod bacznym okiem instruktorów. By przystąpić do egzaminu nie wystarczy mieć wiedzę teoretyczną, ale także odpowiednią liczbę oddanych skoków, a właściwie odpowiednią ilość minut spędzonych podczas swobodnego spadania.

Rodzaje kursów spadochronowych?

Nie każda osoba marząca o zostaniu skoczkiem spadochronowym zdaje sobie sprawę, że kurs spadochronowy może przybierać dwie formy. Tradycyjny kurs to dużo teorii, ćwiczeń na sucho, oraz skoków z instruktorem. Jego ukończenie wymaga często 60, a nawet 100, oddanych skoków spadochronowych, i już z tego powodu staje się bardzo drogie.

Nowoczesna, bardziej efektywna forma kursów spadochronowych to AFF czyli nauka podczas swobodnego spadania (Accelerated FreeFall). Pierwsze skoki wykonywane są z dwoma instruktorami, ale pod koniec kursu skacze się już tylko z jednym. Dzięki takiej metodzie można skakać samodzielnie już nawet po kilkunastu skokach. Trzeba się liczyć jednak z tym, że przed egzaminem trzeba wyskakać 30 minut swobodnego spadania. Ale można już to robić przynajmniej połowicznie na własnych warunkach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.