Skip to content Skip to footer

Nowoczesne lunety myśliwskie i sportowe

Celownik optyczny eliminuje konieczność zobaczenia trzech przedmiotów znajdujących się na różnych odległościach: szczerbinki, muszki i celu. Optyka myśliwska, dzięki tym właściwościom jest w stanie zmienić wynik łowów lub zawodów sportowych. Silne powiększenie nie daje szans przeciwnikowi.

Historia i współczesność

Najbliższym przodkiem optyki myśliwskiej jest luneta. Podobnie jak ona, pierwsze celowniki były długie i nieskomplikowane. Ale luneta nie ma znaku celowniczego i odwraca obraz, co jest niewygodne.

Znaczki celownicze mają różne kształty. W pierwszych celownikach znajdowały się one w płaszczyźnie ogniskowej obiektywu, obecnie instalowane też w płaszczyźnie ogniskowej okularu.

Stosunkową nowością w optyce mysliwskiej jest podświetlany celownik lub punkt środkowy, dobrze wyróżniający się na ciemnym tle. Podświetlana optyka mysliwska jest wyposażona w niezależne źródło zasilania.

Celowniczy sprzęt optyczny wyposażony jest w inne udogodnienia. Należą do nich gumowe muszle oczne, Osłony przeciwsłoneczne i filtry świetlne montowane w obiektywie.

Rewolucyjnym rozwiązaniem było pojawienie celownika mającego wbudowany dalmierz laserowy.

Najważniejsze cechy

Optyka mysliwska charakteryzuje się wielkością powiększenia i jest to pierwsza cyfra w nazwie celownika. W celownikach o zmiennej krotności powiększenia podaje się jego skrajne wartości np. 3,5-10x. Myśliwy powinien wiedzieć, że wraz ze wzrostem tej wielości zmniejsza się szerokość pola widzenia – maksymalny rozmiar widoczny w pewnej odległości. Ważną rolę odgrywa średnica soczewki obiektywu. Im jest większa, tym więcej światła trafia do celownika. Charakterystykę tę podaje się w nazwach po wielokrotności celownika w milimetrach.

Ważnym wskaźnikiem klasy soczewki jest przepuszczalność światła – procentowy stosunek światła wychodzącego z okularu do światła wpadającego do soczewki. Wiadomo, że straty te składają się z odbicia, absorpcji i rozproszenia. W zmniejszenie udziału światła odbitego pomagają powłoki antyrefleksyjne.

Kolejną właściwością celowników jest wzmocnienie kontrastu przy słabym oświetleniu. Wyraża się liczbą zmierzchową tj. pierwiastkiem kwadratowym z iloczynu średnicy soczewki obiektywu do wielokrotności powiększenia.

Również używana optyka posiada ww. cechy, o czym niżej.

Względy ekonomiczne

Wysokiej klasy optyka myśliwska wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych. Wyjściem z sytuacji może być opcja zakupu używanego sprzętu. Wysokiej klasy używana optyka osiąga te same parametry użytkowe.