Skip to content Skip to footer

Podstawowa opieka zdrowotna w Karpaczu

W Polsce ośrodki zdrowia pełnią rolę podstawowej opieki medycznej. Można w nich skorzystać z porady lekarza rodzinnego, internisty, pediatry, a często również ginekologa czy stomatologa. Większość tego typu przychodni realizuje głównie świadczenia refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ośrodek zdrowia Karpacz – świadczenia realizowane w oparciu o umowę z NFZ

Ośrodki zdrowia zapewniają nieodpłatną opiekę medyczną w ramach umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Praktycznie zawsze w jej ramach można skorzystać z wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, a także wykonać wiele, niezbędnych badań laboratoryjnych.

Przychodnie podstawowej opieki medycznej standardowo zapewniają również między innymi opiekę położnej środowiskowej, a także zajmują się wykonywaniem szczepień zaliczanych jako obowiązkowe. Dodatkowo w takiej placówce często można skorzystać z wizyty u ginekologa, a także podstawowego leczenia stomatologicznego.

Ośrodek zdrowia Karpacz – teleporady

Od początku pandemii Covid 19 w Polsce zostały rozpowszechnione tak zwane teleporady. Wykorzystuje się je zazwyczaj jako pierwszą formę kontaktu pacjenta z lekarzem, w wielu sytuacjach, które nie budzą wątpliwości zdecydowanie usprawniają leczenie. Telefoniczna forma kontaktu zapewnia także bezpieczeństwo oraz łatwość w dostępie do usług.

Oczywiście w wielu przypadkach teleporada nie jest formą, która umożliwia lekarzowi postawienie prawidłowej diagnozy. W takich przypadkach po wstępnej rozmowie można umówić się na wizytę w przychodni lub dostać skierowanie do odpowiedniego specjalisty u którego będzie kontynuowane leczenie.

Ośrodek zdrowia Karpacz- wizyty w poradni

W przypadkach, gdy konsultacja telefoniczna z lekarzem pierwszego kontaktu nie jest wystarczająca, potrzebna staje się tradycyjna wizyta w gabinecie. Ośrodek zdrowia w Karpaczu przyjmuje pacjentów po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Na osobistą wizytę w przychodni należy się umówić, jeżeli postawienie diagnozy po rozmowie telefonicznej jest utrudnione lub niemożliwe. Z bezpośredniego kontaktu z lekarzem nie powinny również rezygnować osoby cierpiące na choroby przewlekłe, zwłaszcza w sytuacjach, gdy objawy nasilają się lub stają się nietypowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.