Skip to content Skip to footer

Z czego składa się lornetka

Każdy z nas już od dziecka chce dowiedzieć się wszystkiego, wszystko poznać dotknąć, posmakować, zobaczyć. Efektem tej ciekawości jest wynalezienie lornetki. Lornetki używane odpowiednio pozwalają, każdemu zaznajomionemu z jej obsługą, dostrzec to, co dla samego oka byłoby nie możliwe. Ale jak to się dzieje? I co ma do tego konstrukcja lornetek?

Słów kilka o budowie

Porównując ze sobą lornetkę i lunetę zdecydowanie wygrywa ta pierwsza. A to za sprawą tego, że są to dwie lunety połączone ze sobą w specjalny sposób, umożliwiający obuoczną obserwację. W myśl zasady im więcej, tym lepiej zwycięzca jest oczywisty. Wyodrębnić możemy kilka rodzajów budowy lornetek. Jest lornetka prosta, pryzmatyczna i peryskopowa.

Lornetka prosta

Jak wynika z nazwy, jest to lornetka o najprostszej konstrukcji, również najstarsza. Nazywana niekiedy lornetką Galileusza cechuje się małymi szkłami, co przekłada się na niejasne i niewielkie powiększenie oraz pole widzenia. Zaletą jest tu nieskomplikowana budowa, która determinuje niską cenę tych lornetek, wykorzystywanych najczęściej w teatrach.

Lornetka pryzmatyczna

Najpopularniejszy typ budowy lornetki, który wykorzystywany jest przy produkcji szerokiej gamy tych urządzeń optycznych. Przedstawicielami tego typu konstrukcji jest lornetka myśliwska wykorzystywana podczas polowań czy turystyczna pozwalająca podziwiać przyrodę i zabytki. Dedykowana do bardziej wymagających zadań pozwala dostrzec obiekt z dużo większej odległości za sprawą o wiele lepszego przybliżenia.

Lornetka peryskopowa

O najbardziej skomplikowanej budowie, wykorzystywana głównie przez specjalistów z dziedziny geodezji lub do celów wojskowych. Charakteryzuje się dużo lepszymi osiągami, co przekłada się na większą wagę. Z tego powodu lornetka myśliwska lub turystyczna wybierana jest częściej przez ludzi , którzy zmuszeni są korzystać z niej w ciągłym ruchu.

Lornetki nocne

Lornetki myśliwskie nocne nie charakteryzują się może innym rodzajem budowy, ale warto o nich napomknąć. Lornetki używane nocą, pod pewnymi względami, różnią się od dziennych. Z racji ich przeznaczenia przy budowie tych obiektywów kładzie się duży nacisk na jakość powłok antyrefleksyjnych oraz średnicę źrenicy wyjściowej, która po zmroku jest większa.

Duży wybór

Jak widać długa historia lornetek przyczyniła się do powstania wielu rodzajów budowy. Każda pozwalająca na inne doznania, a nam pozostaje czekać na kolejne prototypy, które połączą w sobie to co najlepsze z każdej konstrukcji.