Skip to content Skip to footer

Jaką optykę wybrać?

Coraz więcej osób zaczyna interesować się myślistwem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to świetny sposób na spędzenie czasu samemu lub z rodziną. Niezbędna okazuje się być dobra optyka myśliwska do karabinu. Oto co należy pamiętać przy wyborze odpowiedniej optyki.

Jak działa optyka mysliwska?

Celowniki teleskopowe, powszechnie znane jako „lunety”, wykorzystują powiększenie, aby cele były bliżej strzelca, co ułatwia strzelającemu wykonanie precyzyjnego strzału.

Celowniki odblaskowe lub celowniki „refleksyjne” to układy optyczne, które nie powiększają obrazu celu i zawierają pojedynczy punkt odniesienia, taki jak czerwona kropka, która umożliwia niezwykle szybkie namierzanie celu. Jest to często używana optyka. Są bardzo przydatne w walce w zwarciu, zwłaszcza przeciwko wielu celom i ruchomym celom. Mogą być również używane na dystansach powyżej 200 metrów przez doświadczonych strzelców. Jeden ze strzelców, który pomagał przy tym artykule, powiedział, że może trafić 12-calową płytkę w około 75% przypadków z odległości 300 jardów z krótkiej lufy 5,56 mm karabinu i celownika T1 z 3-krotnym powiększeniem. Należy pamiętać, że dobra optyka mysliwska jest niezbędna jeżeli chcemy miło spędzić czas w lesie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy i nie przykłada większej wagi do tego jaką optykę wybierze, co często okazuje się mieć wręcz opłakane skutki. Jednak każdy doświadczony myśliwy powie, że optyka jest bardzo ważnym aspektem myślistwa, o czym zapominają często osoby początkujące.

Optyka myśliwska – celowniki refleksyjne.

Termin celownik „refleksyjny” jest skrótem od słowa reflektor. Prawie wszystkie celowniki refleksyjne wykorzystują lustro i wewnętrzne źródło światła, takie jak dioda LED, aby odbijać obraz celownika z powrotem do oka strzelca. Jeżeli używana optyka jest droga, to istnieje mała szansa, że nas zawiedzie. Jednak celowniki holograficzne wprowadzone na rynek przez EoTech (obecnie L-3 EoTech) wykorzystują lasery do rzutowania pojedynczego punktu celowania na folię zamkniętą wewnątrz optyki. Chociaż celowniki holograficzne nie wykorzystują odbicia, są generalnie klasyfikowane jako rodzaj celowników refleksyjnych, ponieważ oferują pojedynczy punkt odniesienia do szybkiego namierzenia celu.