Skip to content Skip to footer

Optyka łowiecka: jak wybrać?

Optyka myśliwska to kwestia, której – wbrew pozorom – nie da się wybrać ot tak. Tym bardziej, należy w tym wypadku kierować się pewnymi sprawami, które pozwolą zakupić najlepszą możliwą lunetę dostosowaną zarówno do potrzeb, jak i wymagań. Jak zatem wybrać optykę łowiecką?

Na co uważać przy zakupie optyki łowieckiej?

Optyka łowiecka to rzecz, którą nabyć należy przede wszystkim od pewnego sprzedawcy. Warto zatem pamiętać, aby lunety czy lornetki pod żadnym pozorem nie kupować na bazarze ani na targowisku. Nie wolno również kupować lunety (tudzież lornetki) bez gwarancji ani też bez uprzedniego jej sprawdzenia. Odpowiednio przetestować ją można u rusznikarza lub w zakładzie optycznym.

Na optyce myśliwskiej nie warto również oszczędzać, ponieważ tylko luneta wysokiej jakości może przynieść satysfakcję doświadczonym myśliwym. Warto również pamiętać, że znacznie bardziej opłacalne jest zakupienie modeli sprawdzonych od tych, które określa się jako nowości. Te bowiem nie zawsze mogą sprawdzić się tak, jak powinny.

Optyka myśliwska używana czy nowa?

Kluczowym pytaniem jest to, czy zakupić używaną optykę myśliwską, czy też w pełni nową. Istnieją grupy osób, które zdecydowanie opowiadają się za zakupem tylko i wyłącznie sprzętu nowego, ale są również tacy, którzy preferują oszczędność, a jednocześnie zakup lunety używanej.

Optyka łowiecka: lunety a lornetki

Podstawową różnicą pomiędzy lunetą a lornetką jest to, że pierwsza z nich ma jeden obiektyw, w druga – dwa obiektywy. To oznacza, że można obserwować kolejno jednoocznie i dwuocznie. Lornetki są poręczne i doskonale leżą w dłoni. Co więcej – są one niewielkie, dlatego można je z łatwością schować do plecaka i wyciągnąć w dowolnym momencie. Luneta z kolei jest ciężka, w związku z czym jej masa wymaga zastosowania statywu w trakcie obserwacji.

W zależności od indywidualnych preferencji, myśliwi mogą wybrać lunetę, bądź lornetkę. Ważne jest jednak to, z jakiej odległości chcą obserwować zwierzynę oraz jak długo. Dłuższa obserwacja nie zawsze jest możliwa w przypadku lunety, ponieważ nie każdy może oglądać na przykład zwierzynę jednym okiem. Wówczas zatem najlepsza będzie lornetka, dzięki której obserwacja będzie lekka i przyjemna.