Skip to content Skip to footer

Skup cyny – dlaczego ważny jest recykling tego metalu

Cyna, podobnie jak niektóre inne metale kolorowe, nie występuje zbyt często w postaci czystej. Ze względu na jej właściwości wykorzystuje się ją dość powszechnie w przemyśle samochodowym oraz innych gałęziach przemysłu wytwórczego. To właśnie tam najważniejsze stają się niektóre właściwości cyny, m.in. jej odporność na korozję oraz dość niska temperatura topnienia. Wspomniane cechy sprawiają, że konieczny staje się recykling cyny, aby odzyskać złom cyny z różnych stopów i urządzeń.

Skup cyny – w jakiej postaci skupowana jest cyna?


Mimo dość powszechnego zastosowania, cyna w czystej postaci występuje dość rzadko, przy czym czysta cyna oznacza cynę 99%. Firmy oferujące skup cyny mogą się skupić na wybranej jej postaci, np. na stopach o wskazanej zawartości cyny, np. 60% czy 70%. Część firm skupuje złom cyny wszystkie produkty, w których znajduje się cyna. Dotyczy to zarówno lutów i past do lutowania, bo właśnie do tego najczęściej wykorzystuje się cynę, jak i w postaci zgar i proszków, cynowych (a właściwie pokrytych cyną) naczyń, sztab, prętów czy blach. Niektóre stopy nie są zbyt chętnie skupowane ze względu na małą zawartość cyny, inne z kolei nie cieszą się popularnością w skupach złomu metali kolorowych i rzadkich ze względu na domieszkę innych metali, jak np. żelazo czy miedź. Stąd tak duży nacisk na dokonywanie wyceny stopów i wyrobów zawierających cynę w stacjonarnych punktach skupu metali.

Ile kosztuje złom cyny?


Recykling cyny jest zdecydowanie mniej popularny niż choćby odzyskiwanie metali rzadkich czy szlachetnych. Sama cena cyny jest dość stabilna, choć w minionym roku okresowo za czystą cynę czy cynę łożyskową można było otrzymać nawet 150% obecnej stawki. Najdroższa jest cyna czysta, każdy stop z domieszką innych metali obniża cenę stopu. Najtańszy jest stop, w którym cyna stanowi 40%. Jest jednak jeden wyjątek, jeśli chodzi o wycenę stopów. Najdroższym stopem cyny jest stop z dodatkiem srebra, który jest niemal dwukrotnie droższy niż cena czystej cyny. Dość korzystnie przedstawia się także cena stopu cyny i miedzi (Sn97Cu3).

Do czego zatem współcześnie wykorzystuje się cynę, że zapotrzebowanie na nią jest nadal tak duże? Oczywiście najczęściej sięga się po cynę przy lutowaniu podzespołów i elementów metalowych. Z cyny wykonuje się także czcionki do maszyn drukarskich, ale również sięga się po nią przy wytwarzaniu dzwonów. W niektórych gałęziach przemysłu wykorzystuje się cynę do pokrywania np. metalowych naczyń. Tak się dzieje w przypadku niektórych metalowych puszek.

Źródło: http://www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu