Skip to content Skip to footer

Co i jak kupować w outletach?

Sklepy typu outlet do niedawna były w Polsce prawie całkowicie nieznane. Obecnie istnieją w każdym większym mieście w Polsce (m. in. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu czy Poznaniu) i są oblegane przez klientów obojga płci. Wśród rodzajów outletów wyróżnić można outlet odzieżowy, z akcesoriami elektrycznymi, budowlanymi, outlety dla dzieci.

Na jakich zasadach funkcjonuje outlet?

Outlet jest to centrum sprzedaży nowych produktów danej marki – typu odzież, obuwie, akcesoria – w obniżonej cenie. Podstawowy koszt danego artykułu, jaki jest oferowany przez około stu marek outletowych musi być niższy od tych stosowanych w regularnych sklepach o co najmniej 30 procent.

Outlet oferuje zazwyczaj kolekcje z poprzednich sezonów, czasem końcówki serii. W tego rodzaju sklepach spotyka się także nadwyżki magazynowe i produkcyjne, jak również specjalnie dedykowane kolekcje.

Najemcami outletów są producenci światowych, uznanych marek, które występują w przeważającej większości galerii handlowych na terenie Europy. Całoroczna obniżka cen waha się w zakresie pomiędzy 30, a 70 procent w porównaniu do regularnych sklepów.

Na co zwracać uwagę podczas korzystania z outletów odzieżowych?

Outlet odzieżowy jest dla niektórych klientów miejscem, w którym nabędą tańsze produkty, dla innych zaś jedynym wyjściem, jako że w tego typu sklepach bardzo łatwo o znalezienie ubrań w wybranych rozmiarach. Toteż częściej znajdzie się tu odzież dla osób bardzo szczupłych lub też otyłych, rzadziej zaś te z regularnych kolekcji, gdyż sprzedają się one wystarczająco w sklepach z towarem bieżącym.

Outlety odzieżowe sprzedają ubrania nowe. Nawet jeżeli są one związane z końcówką niewyprzedanej serii odzieżowej bądź nie zostały sprzedane w innych wyprzedażach. Niektóre outlety oferują również odzież markową z drugiej ręki. To wszelkiego rodzaju ubrania bądź produkty (np. torebki lub dodatki) od uznanych projektantów. Kupując odzież w outlecie warto zwracać uwagę czy nie jest ona zniszczona i czy nie ma żadnych wad ukrytych. Outlety same zazwyczaj podają tego rodzaju informacje, jednak często lepiej jest sprawdzić również samemu. Ponadto dobrze jest zaznajomić się wcześniej z cenami i umiejętnie obliczać procenty. Fakt, że w outlecie można znaleźć bardzo dobrą markową odzież, ale również fakt, że może być ona droga, nawet po dużej obniżce ceny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora