Skip to content Skip to footer

Do czego wykorzystuje się węgliki spiekane?

Z całą pewnością, wśród najpopularniejszych dzisiaj materiałów wykorzystywanych przy tworzeniu narzędzi należy wymienić węgliki spiekane. Nie ma wątpliwości, że bez nich praca w przemyśle, medycynie, jak i branży chemicznej byłaby bardzo trudna. Co warto wiedzieć o węglikach spiekanych? Czemu na złomie węglika spiekanego jest tak wiele tego materiału?

Niespotykana moc

Skup węglika stale pozyskuje nowych klientów, gdyż zapotrzebowanie na te materiały jest olbrzymie. Wszystko za sprawą mocy, jaką posiadają węgliki spiekane. Są to niespotykanie wręcz twarde materiały. Warto zauważyć, że nie każde narzędzie z węglików jest takie samo. Rzecz w tym, że w węgliku może być obecna różna ilość poszczególnych składników. Generalnie jednak, nie ma węglików bez tytanu i wolframu. Są to cenne materiały, stąd też tak duże zainteresowanie skupu węglika tym materiałem.

Czy węgliki się zużywają?

Wydawać by się mogło, że skoro węgliki spiekane są tak mocnymi materiałami, nie warto oddawać ich na złom węglika spiekanego. Po co bowiem pozbywać się dobrych narzędzi? Okazuje się jednak, że nawet tak wytrzymały materiał z czasem zaczyna się nieco zużywać. Po prostu, po pewnym czasie użytkowania węglik traci swoje właściwości. Najlepiej wtedy oddać narzędzia na złom węglika spiekanego.

Warto zauważyć, że jeśli skup węglika przejmie narzędzia z tego materiału, nie jest to całkowity koniec ich żywotności. Węgliki są bowiem przerabiane, tak aby nadawały się do ponownego użytku. Wydaje się, że właśnie dzięki możliwości recyklingu, węglik jest tak popularny.

Zastosowanie węglików spiekanych

Warto zauważyć, że dzisiaj zastosowanie węglików jest szersze niż kiedykolwiek. Początkowo, materiały te wykorzystywano w zasadzie tylko w przemyśle ciężkim. Tworzono z nich silne narzędzia, które w halach przemysłowych wykorzystywano do cięcia rozmaitych materiałów. Dzięki wiertłom oraz frezom z węglików można bowiem bez większego trudu przecinać stal, a nawet żeliwo.

Niemniej jednak, dzisiaj węgliki spiekane obecne są już nie tylko w przemyśle. Skup węglika odwiedzają również zaopatrzeniowcy szpitali oraz fabryk chemicznych. Jeśli chodzi o szpitale, wykorzystuje się w nich wiele przyrządów medycznych i narzędzi chirurgicznych z węglika. Pozwalają one przecinać kości i wykonywać inne trudne czynności medyczne.

Wydaje się, że we wspomnianych wcześniej fabrykach chemicznych póki co węgliki spiekane są nieco mniej popularne. Tak twarde narzędzia są tam bowiem nieco mniej potrzebne. Jednakże, również tam zaczęto je ostatnio czasami wykorzystywać.

źródło: http://www.stellmet.pl/oferta,4,zlom_weglikow_spiekanych