Skip to content Skip to footer

Czym kierować się wybierając biuro rachunkowe?

Większość przedsiębiorstw korzysta z usług biura rachunkowego. Na rynku funkcjonuje ich bardzo wiele. Oznacza to, że wybór tego właściwego nie jest wcale taki prosty jak mogłoby się to wydawać. Warto jest zatem wiedzieć czym kierować się wybierając biuro rachunkowe.

Kwalifikacje

Dokonując wyboru biura rachunkowego przede wszystkim uwagę zwrócić należy na jego kwalifikacje. Choć od 2014 roku biura rachunkowe nie mają już obowiązku posiadać certyfikatu księgowego wydawanego przez Ministerstwo Finansów to warto jest sprawdzić czy biuro taki certyfikat posiada. Będzie to świadczyło o jego wysokich kwalifikacjach. Oczywiście jeśli biuro takiego certyfikatu nie posiada, nie oznacza to, że świadczone usługi są niskiej jakości. Lepiej jednak jest wybrać takie biuro, które taki certyfikat może przedstawić. Bardzo istotne jest także doświadczenie biura. Innymi słowy, warto sprawdzić od ilu lat funkcjonuje na rynku.

Ubezpieczenie OC

Zgodnie z przepisami prawa każde biuro rachunkowe, bez wyjątku, musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dlatego wybierając biuro rachunkowe zawsze koniecznie należy sprawdzić czy posiada ono polisę OC. Jest to kwestia bezpieczeństwa dla klientów biura na wypadek, kiedy biuro popełniłoby błąd, który skutkowałby nałożeniem kary finansowej przez Urząd Skarbowy.

Zakres usług

Przy wyborze biura rachunkowego niezwykle ważne jest także to, aby dokładnie sprawdzić jaki oferuje zakres usług. Niektóre biura rachunkowe oferują bowiem jedynie prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jednak usługi mogą być znacznie szersze. Biuro rachunkowe może nas reprezentować przed urzędami państwowymi, sporządzać deklaracje podatkowe oraz sprawozdania finansowe. Od zakresu usług uzależniona jest też cena świadczenia usług. Biuro rachunkowe powinno przede wszystkim spełniać nasze oczekiwania. Jeśli zatem prowadzi się małą firmę, dobrym rozwiązaniem będzie tanie biuro rachunkowe z Katowic lub innego miasta. Nie trzeba w takim wypadku wybierać dużego i drogiego biura.

Komunikacja

Bardzo ważna jest także sama komunikacja z biurem rachunkowym, a konkretnie z pracownikami biura, którzy odpowiadają za nasze sprawy. Komunikacja ta powinna być bezproblemowa. Jako klienci nie powinniśmy zbyt długo czekać na odpowiedzi z biura. Jego pracownicy powinny nam udzielać wszelkich i dogłębnych informacji dotyczących spraw finansowych naszej firmy. Wszelkie zatory komunikacyjne mogą źle świadczyć o biurze rachunkowym.