Skip to content Skip to footer

Informatyczny system planowania zasobów przedsiębiorstwa

Zarządzanie przedsiębiorstwem to zadanie skomplikowane, wymagające posiadania niezwykle dużej ilości informacji charakteryzujących stan danego podmiotu gospodarczego. Już samo zgromadzenie takich informacji i przedstawienie ich osobie kierującej firmą nie jest prostym zadaniem, a przecież jest to dopiero wstęp do działań analitycznych, które pozwalają na podejmowanie decyzji dotyczących bieżącej działalności i kierunków rozwoju.

Systemy wsparciem kierownictwa

Kompleksowe gromadzenie danych i ich analizowanie w czasach przed powszechnym wprowadzeniem komputerów do firm było zadaniem niezwykle trudnym, pracochłonnym i czasochłonnym. Obecnie, gdy wdrażanie rozwiązań informatycznych jest wręcz narzucane przez obowiązujące regulacje prawne, istnieją systemy, które podchodzą do tej kwestii całościowo, eliminując w ten sposób istniejące wcześniej trudności.

Systemy ERP, czyli systemy wspomagające planowanie zasobów przedsiębiorstwa to kompleksowe rozwiązanie dla firm, pozwalające na wielokierunkowe wykorzystywanie wprowadzanych do bazy danych informacji, jednym z tkaich systemów jest http://www.tradiss.pl/pobierz-wersje-demo. Na system tego typu składa się wiele modułów, spośród których każdy odpowiada za oddzielną tematykę wewnętrznej działalności przedsiębiorstwa.

Głównymi modułami, bez względu na producenta systemu, są zazwyczaj: finanse i rachunkowość, ewidencja środków trwałych, faktury VAT, stany magazynowe, zarządzanie kadrą, czy też analiza finansowa. Firma może zdecydować się na zakup pełnego systemu, jak również na wybór kilku lub nawet jednego, bowiem każdy z modułów jest w stanie pracować samodzielnie. Ich integracja następuję bowiem na poziomie wspólnej bazy danych, z której moduły czerpią i jednocześnie wprowadzają dane.

Potentaci ze znakiem polskości

Na rodzimym rynku dostępnych jest dość sporo informatycznych systemów ERP. Główni gracze są jednakże dwaj – Symfonia i Enova. Oba systemy zostały stworzone przez informatyków w polskich firmach. Ich możliwości są porównywalne, jednakże przewaga Symfonii – systemu starszego i wciąż bardziej znanego – nad Enovą jest dość wyraźna. Cieszy, że tak udane produkty powstały polskimi rękami dla polskich firm.

Trzeba tutaj zauważyć, że zakup kompleksowego systemu jest dość sporym wydatkiem, jednakże rekompensuje to jego funkcjonalność, co pozwala na dość szybkie zwrócenie się poniesionych kosztów. Istnieje także rozwiązanie, które pozwala na wypróbowanie możliwości systemów przed podjęciem decyzji o zakupie – Symfonia Demo i Enova Demo. Wersje demonstracyjne obydwu systemów są darmowe, możliwe do pobrania ze stron producentów.