Spadanie z prędkością 200 km/h jest przerażające… i jednocześnie fascynujące. Właśnie taką prędkość osiąga skoczek spadochronowy w trakcie lotu. Co trzeba wiedzieć o kursach spadochronowych, by dobrze się do nich przygotować?
Czy kurs spadochronowy jest dla każdego?
Wydaje się, że skoki spadochronowe nie wymagają specjalnej kondycji. Jest to jednak sport, który w krótkim czasie bardzo mocno obciąża organizm. Dlatego warto przed udaniem się na kurs spadochronowy dobrze się przygotować.
Zajęcia aerobowe czy bieganie pozwolą poprawić kondycję. Pływanie jest idealne dla każdego, kto dużo czasu spędza na kanapie. Warto pamiętać, że osoby z dobrą kondycją fizyczną lepiej będą radziły sobie z obciążeniem, z jakim musi sobie poradzić organizm w czasie lotu.
Osoby, które są wysportowane są bardziej elastyczne, lepiej radzą sobie z zagrożeniami. Dzięki temu łatwiej im uniknąć kontuzji w czasie lądowania, które jest bardzo wymagającym elementem skoku.
Kurs spadochronowy – czego można się dowiedzieć?
Zajęcia, które odbywają się na kursie spadochronowym mają za zadanie zaznajomić uczestników z zasadami lotu, ale przede wszystkim mają nauczyć zasad bezpieczeństwa w powietrzu. To od opanowania teorii w dużej mierze zależy jak kursant będzie zachowywał się w powietrzu. Ważne jest opanowanie prawidłowej sylwetki, kontroli lotu, a wreszcie prawidłowe otwarcie spadochronu.
Kolejnym krokiem na kursie spadochronowym jest przejście do zajęć praktycznych. Skoki, dla osób początkujących, odbywają się w asyście co najmniej dwóch instruktorów. Ta część kursu spadochronowego jest w dużej mierze bardzo indywidualna, gdyż do kolejnego etapu, czyli skoków z jednym instruktorem, każdy kursant przechodzi we własnym tempie. Tu instruktor podejmuje decyzję, kiedy kursant jest w stanie bezpiecznie skoczyć z pomocą wyłącznie jednego instruktora.
Kurs spadochronowy kończy się egzaminem, który uprania skoczka do samodzielnych skoków, które odbywają się wyłącznie w asyście naziemnej opieki instruktorów.
Kurs spadochronowy to pierwszy krok do samodzielnych skoków, a może nawet zdobycia Świadectwa Kwalifikacji kategorii B i zdobycia uprawnień samodzielnego skoczka spadochronowego. Jest to początek przygody, która może trwać i trwać…
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.