Skip to content Skip to footer

Kosmetyki wegańskie – nie tylko dla wegan

Wegańskie kosmetyki od kiedy pojawiły się w drogeriach, robią zawrotną karierę. Ich produkcją zajmują się już nie tylko niewielkie manufaktury – linie wegańskich produktów wypuszczają także liderzy rynku kosmetycznego. Czym dokładnie są kosmetyki wegańskie i dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem nie tylko wśród wegan?

Kiedy kosmetyk jest wegański?

Jakie wymagania musi spełnić produkt kosmetyczny, by mógł być określony mianem wegańskiego? Tę kwestię regulują przyznające certyfikaty „vegan” stowarzyszenia, których celem jest ochrona zwierząt. Dotyczą one nie tylko użytych w produkcji składników, ale również procesu produkcyjnego.Kosmetyki wegańskie po pierwsze nie mogą zawierać żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Wykluczone są zatem popularnie stosowane w kosmetyce tłuszcze zwierzęce, wosk pszczeli, barwniki i konserwanty pochodzenia zwierzęcego. W wegańskich kosmetykach nie powinno być również mleka czy jogurtu. Jeśli chodzi o proces produkcji, zabronione jest testowanie na zwierzętach na jakimkolwiek etapie – zarówno pojedynczych substancji, jak i całego produktu. Wegański kosmetyk musi być w pełni cruelty free.

Dlaczego warto sięgnąć po wegańskie kosmetyki?

Po wegańskie kosmetyki sięgają nie tylko weganie. Wielu osobom, nawet jeśli nie są weganami, zależy na dobrze zwierząt i starają się unikać przykładania do ich krzywdy. Wegańskie kosmetyki dają taką możliwość – nie trzeba rezygnować z wysokiej jakości produktów do pielęgnacji czy z makijażu, żeby ograniczyć krzywdę zwierząt. Wystarczy wybrać wegańskie alternatywy.Inne zalety wegańskich kosmetyków to organiczne składniki roślinnego pochodzenia, które są najlepsze dla skóry i włosów. Kosmetyki z labelem vegan mają opinię łagodnych, hipoalergicznych, doskonałych także dla dzieci i osób wrażliwych. Zwykle są nie tylko wegańskie, ale również ekologiczne i zatwierdzone przez towarzystwa alergologiczne.

Kosmetyki wegańskie – gdzie je kupić?

Gdzie szukać wegańskich produktów kosmetycznych? Dawniej ich znalezienie sprawiało spory problem – wegańskie alternatywy były trudno dostępne, zwykle trzeba było sprowadzać je z zagranicznych sklepów albo szukać ich w małych sklepach ekologicznych.Dziś są szeroko dostępne. Wegańskie kosmetyki można znaleźć w sklepach stacjonarnych i w sklepach internetowych, na targach ekologicznych, w drogeriach i w sieciówkach. Często ustawione są na osobnych regałach i oznaczone labelem „vegan”, by nie trzeba było sprawdzać składu, żeby mieć pewność, że są w pełni wegańskie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetykizameryki.pl