Skip to content Skip to footer

Nocleg w Sandomierzu sposobem wypoczynek

Choć nie ma pewności, skąd się wzięła nazwa Sandomierz, to jednak samo miasto było uznanym ośrodkiem. Za czasów Bolesława Chrobrego Sandomierz, obok Krakowa i Wrocławia, był uznawany za jedną z głównych siedzib Królestwa Polskiego. W późniejszych stuleciach był m.in. ważnym ośrodkiem akademickim, ale również siedzibą sądów szlacheckich czy poborców podatkowych Małopolski. Obecna popularność Sandomierza jest z kolei efektem ojca Mateusza, bowiem akcja serialu rozgrywa się w mieście i jego okolicach.

Jak tanio zwiedzić Sandomierz


Sandomierz jest niewielkim miastem, w którym warto spędzić przynajmniej weekend. Nocleg w Sandomierzu to pierwszy wybór, jakiego dokonują osoby planujące zwiedzenie miasta. Do wyboru są różne noclegi Sandomierz w swojej ofercie turystycznej posiada bowiem miejsca hotelowe oraz w kwaterach prywatnych, w tym również prywatne pokoje Sandomierz udostępnia je w specjalnej bazie http://grillsolo.pl/, dzięki czemu nocleg może być jeszcze tańszy. Przy wyborze noclegu ważna jest lokalizacja obiektu. Ze względu na swoje położenie Sandomierz dzieli się na część turystyczną z zabytkami oraz cześć przemysłową. Niemal wszystkie noclegi Sandomierz oferuje w części położonej po lewej stronie Wisły, gdzie znajduje się także historyczna część miasta. Większość zabytków położona jest w ścisłym centrum miasta, zatem można je zwiedzić wybierając się na długi spacer po mieście.

Najważniejsze zabytki Sandomierza


Położony, podobnie jak Rzym, na siedmiu wzgórzach Sandomierz był miastem strategicznym dla kolejnych władców Polski. W odrestaurowanym miejscowym zamku królewskim znajduje się obecnie Muzeum Okręgowe, jednak kolejne elementy zabudowy pokazują chęć przebudowy czy rozbudowy całego kompleksu w kolejnych stuleciach. W mieście nie zachowały się mury obronne, jedynym wyjątkiem jest zachowana brama wjazdowa zwana Bramą Opatowską. Nocleg w Sandomierzu jest dla większości okazją do podziwiania gotyckiej i renesansowej architektury, jaką można odkrywać w miejscowych kościołach czy w doskonale zachowanych układach urbanistyczno-architektonicznych. Na terenie miasta znajduje się również pozostałość po gmachu kolegium jezuickiego, które było jedną z najstarszych szkół średnich w kraju. Miłośnicy alternatywnych form zwiedzania miasta chętnie wybierają się na spacer w podziemnej trasie turystycznej, dzięki której poznają prawie 500 metrów sandomierskich piwnic i składów.