Osoby korzystające z komunikacji zbiorowej zauważają zapewne, że wiaty przystankowe systematycznie zmieniają się na lepsze. Przede wszystkim pojawiają się one w miejscach, gdzie dotychczas znajdowały się same słupki. Stare wiaty zamieniane są na nowe, które są bardziej funkcjonalne i estetyczne. Skutkuje to tym, że oczekiwanie na przyjazd autobusu, busa, tramwaju czy pociągu jest o wiele bardziej przyjemne i wygodniejsze.
Różne lokalizacje – różne wiaty przystankowe
Coraz bogatsza oferta producentów wiat przystankowych sprawia, że stają się one coraz bardziej funkcjonalne i nie tylko nie szpecą, ale poprawiają estetykę otoczenia. Producenci oferują różne typy wiat różniące się kształtem oraz wykończeniem. W centrach miast, w otoczeniu nowoczesnej architektury, dominują obecnie wiaty przystankowe wykonane ze stali nierdzewnej przeszklone szybami z hartowanego szkła.
Z kolei dla starszych i historycznych dzielnic producenci proponują wiaty nawiązujące stylowo do otoczenia. Wówczas wiaty mają najczęściej konstrukcję stylizowana na zabytkową, są pomalowane w stonowane kolory jak zieleń czy brąz. Zawierają też nierzadko drewniane wstawki i elementy. Dzięki temu przystanki nie tylko nie szpecą otoczenia, ale harmonizują z nim, co skutkuje zachowaniem ładu przestrzennego.
Wiaty coraz bardziej funkcjonalne
Podstawowa funkcja wiat przystankowych to oczywiście ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, zarówno deszczem, zimnem, wiatrem, jak i nadmiernymi upałami. Jednakże, nowoczesne wiaty są o wiele bardziej funkcjonalne. Poza niezbędnymi elementami informującymi o rodzaju przystanku, jego nazwie czy numerach kursów, coraz częściej przystanki wyposażane są w inne urządzenia i funkcjonalności. Dzięki temu są ona bardziej przyjazna dla pasażerów, szczególnie dla turystów oraz osób spoza danego obszaru.
Dziś standardem w wiatach przystankowych są mapy z siecią komunikacyjną, cennik biletów przewoźnika, a do tego dochodzą inne udogodnienia. Coraz częściej przewoźnicy czy władze miast, bo to w ich gestii najczęściej leżą wiaty przystankowe, zamawiają wykonanie ich z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dlatego, coraz częstszym widokiem są multimedia, gniazda elektryczne, zasilanie solarne, internet Wi-Fi, a nawet klimatyzacja i ogrzewanie. Pasażerowie maja dzięki temu dostęp do takich funkcjonalności, jak informacja turystyczna, automaty z biletami czy gniazda do ładowania telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Poprawia się też bezpieczeństwo na przystankach, gdyż często znajduje się na nich monitoring.
Artykuł napisany we współpracy z firmą http://www.tejbrant.pl/pl/produkty/wiaty-przystankowe/.