Na chłody jesieni i zimy warto się przygotować nieco wcześniej, i nie chodzi tu o zakup cieplejszego ubrania. By zimą nie okrywać się w domu n-tym swetrem dobrze jest zawczasu zatroszczyć się o odpowiedniej jakości opał. Tłumaczymy dlaczego warto to zrobić latem i na co zwrócić uwagę przy zakupie węgla.
Dlaczego lato to dobry czas na zakup opału?
Poza sezonem grzewczym zwykle dużo korzystniejsze są ceny koksu i węgla, to jednak nie jedyny powód przedstawiający za letnimi zakupami. Pierwszą ważną zaletą zakupów w tym czasie jest dostępność. Latem dużo łatwiej jest kupić węgiel o dokładnie takich parametrach, na których nam zależy. A nawet jeśli przyjdzie nam na niego kilka dni poczekać, to przecież nikt w tym czasie nie marznie.
Dobrej jakości węgiel powinien być suchy i to jest główny powód by kupować węgiel latem. Zawilgocenie węgla może wynikać z dwóch powodów: przebiegu produkcji lub sposobu przechowywania. Latem podczas przechowywania węgiel wysycha, dlatego warto go kupować właśnie wtedy.
Na co zwracać uwagę przy zakupie
Kluczowym parametrem, na który trzeba zwracać uwagę przy zakupie węgla jest kaloryczność. Worek węgla w zależności od rodzaju może dostarczyć bardzo różnej ilości energii, a co za tym idzie może ogrzać inną powierzchnię. To ile tej energii dostarczy zależy właśnie od kaloryczności.
Posiadając piec z automatycznym podajnikiem trzeba także zwrócić uwagę na rozdrobnienie węgla. Powinno być dostosowane do wymogów posiadanego urządzenia. Kupując węgiel workowany warto też sprawdzić jego wilgotność, im mniejsza tym lepiej.
Węgiel workowany- kiedy to się opłaca
Węgiel najlepiej kupić latem, to nie ulega wątpliwości. Ale żeby taki opał nie stracił swoich właściwości trzeba go odpowiednio przechowywać. Ceny koksu i węgla są zwykle najwyższe w przypadku opału sprzedawanego luzem. Jednak taki surowiec trzeba mieć gdzie przechowywać, tylko odpowiednio suche pomieszczenie zagwarantuje nam, że węgiel nie nabierze wilgoci. A spalanie mokrego węgla jest mniej efektywne, bo część energii zamiast na ogrzewanie jest zużywana na odparowanie wody.
Rozwiązaniem jest węgiel workowany, co prawda jest nieco droższy, ale można go przechowywać w mniej retencyjnych warunkach. Worek węgla, dzięki opakowaniu jest częściowo chroniony przed warunkami atmosferycznymi. Spokojnie można go przechowywać pod wiatą czy innym zadaszeniem, byle był chroniony przed deszczem i nie leżał w wodzie.