Skip to content Skip to footer

Piwo bez zawartości alkoholu

Piwo o niskiej zawartości alkoholu przygotowuje się podobnie jak zwykłe piwo. Bazą jest piwo z zawartością alkoholu, które jest następnie gotowane w celu odparowania tejże substancji z cieszy. Jest to możliwe, ponieważ alkohol jest bardziej lotny niż woda, więc łatwiej się gotuje.

Przygotowywanie napoju bezalkoholowego

Większość nowoczesnych browarów wykorzystuje również odparowywanie próżniowe, aby zachować smak. Zasadniczo piwo umieszcza się pod lekką próżnią, aby ułatwić cząsteczkom alkoholu przejście do fazy gazowej. Jeśli zastosowana zostanie wystarczająca próżnia, może nawet nie być konieczne gotowanie napoju. Alternatywny proces zwany odwróconą osmozą nie wymaga ogrzewania. Piwo przepuszcza się przez filtr z porami na tyle małymi, że przepuszcza tylko alkohol oraz wodę.

Po dodaniu wody i pozostałych kwasów z powrotem do syropowatej mieszaniny cukrów i związków smakowych pozostawionych po drugiej stronie filtra proces jest zakończony. Konwersja tradycyjnego piwa alkoholowego na piwo bezalkoholowe następuje dość szybko. Inną metodą usuwania alkoholu jest obniżenie ciśnienia, aby alkohol zagotował się w temperaturze pokojowej. Jest to preferowana metoda, ponieważ podniesienie temperatury na tak późnym etapie procesu parzenia może znacznie wpłynąć na smak naparu. Jeśli piwowarzy zdecydują się na zamianę naparu na napój bezalkoholowy, muszą wziąć pod uwagę objętość płynu, którą stracili podczas usuwania alkoholu. Zazwyczaj objętość jest zmniejszana o około 4%. Po usunięciu alkoholu przechodzi się do normalnego procesu wykańczania, w którym piwo jest gazowane i butelkowane.

Piwo bezalkoholowe

W związku z przewidywanym podwojeniem światowego rynku piwa bezalkoholowego do 2024 roku wzrosła liczba browarów produkujących ten produkt. Ponieważ coraz więcej osób skłania się ku napojom bezalkoholowym ze względów zdrowotnych, społecznych lub po prostu dlatego, że chcą cieszyć się smakiem piwa bez skutków spożywania alkoholu, firmy produkują piwa pasujące do tych odbiorców. Wraz ze stale rosnącym segmentem rynku dbającym o zdrowie, browary zaczęły produkować rzemieślnicze piwa bezalkoholowe. Niektóre piwa są także wytwarzane tylko z naturalnych składników – co z całą pewnością jest ogromną zaletą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Bezalkoholowe.com