Skip to content Skip to footer

Poszukiwanie kompresów

Jeżeli mamy do czynienia z otwartą raną, trzeba działać. Często można usłyszeć o tym, że nie stało się nic strasznego, ale myślenie w tych kategoriach jest błędne. Oczywiście są mniej lub bardziej poważne problemy, ale jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zabezpieczenie rany zawsze jest niezwykle istotne.

Kompresy niejałowe i jałowe

Wystarczy powiedzieć, że wśród propozycji możemy znaleźć kompresy niejałowe i jałowe. Ludzie powinni wiedzieć, czym te rozwiązania się charakteryzują, ale czy tak rzeczywiście jest? Wydaje się, że można mieć co do tego pewne wątpliwości.

Jeżeli myślimy o kompresach jałowych, musimy wiedzieć, że są to rozwiązania w pełni sterylne. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby aplikować je bezpośrednio na otwartą ranę. Jest też jeszcze drugie rozwiązanie – kompres jałowy może posłużyć do delikatnego przemywania rany. Ponadto w tym przypadku możliwe jest wykorzystanie płynu do dezynfekcji – jeśli tak będą przedstawiać się zalecenia lekarskie (lekarz niekoniecznie musi zdecydować się na płyn do dezynfekcji).

Kompres niejałowy stosuje się w celu zewnętrznego zabezpieczenia rany. Dokładnie rzecz ujmując, kompres niejałowy umieszcza się na wcześniej zastosowany opatrunek jałowy. Obecność kompresu niejałowego przekłada się na mniejsze ryzyko „urażenia” skóry. Możemy też mówić o dodatkowym zabezpieczeniu przed zadrapaniem czy naruszeniem opatrunku.

Który kompres jest najlepszy?

Jak można zauważyć, potrzebne są kompresy niejałowe i jałowe. Wydawać się może, że sprawa jest prosta, ale nie do końca tak jest.

Podczas poszukiwań kompresu należy zwracać uwagę na jałowość, wielkość, materiał wykonania, liczbę warstw składających się na kompres i opakowanie. Sporo tego, prawda? Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, zawsze też dobrze jest się kogoś poradzić.

Nowy kompres

Pamiętajmy też o tym, że kompresy trzeba zmieniać. Obowiązuje zasada, zgodnie z którą nowy kompres należy zastosować przy każdej zmianie opatrunku.

Ponadto przed aplikacją powinniśmy potraktować ranę środkiem odkażającym, aczkolwiek nie może to być coś dowolnego. Istotne jest też to, że nie można wykluczyć konieczności przyjmowania antybiotyku lub innego środka wspomagającego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy niejałowe.