Skip to content Skip to footer

Przewodnik po sprzęcie do nurkowania dla początkujących

Doświadczony nurek posiada już sporą wiedzę na temat tego, jaki sprzęt do nurkowania jest mu najbardziej potrzebny. Osoba, która dopiero chce zacząć swoją przygodę z nurkowaniem, może wejść do sklepu i poczuć się lekko oszołomiona, nie wiedząc, co powinna zakupić. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, jaki sprzęt do nurkowania wybrać.

Sprzęt do nurkowania – podstawowe informacje

Zakupując jedynie podstawowy sprzęt – to znaczy maskę, płetwy i fajkę, mamy możliwość nurkowania na krótkiego, nurkowania na zatrzymanym oddechu. Tak wyposażeni nie możemy przebywać pod wodą dłużej niż zaledwie kilka minut.

Jeżeli chcemy zanurzyć się pod wodę głębiej i spędzić tam więcej czasu, będziemy musieli zainwestować w sprzęt powietrzny. Niezbędna będzie butla tlenowa, która służy do gromadzenia powietrza pod zwiększonym ciśnieniem, aparat tlenowy oraz kamizelka ratowniczo-wyrównawcza.

Sprzęt zwiększający komfort nurkowania

Aby zacząć nurkować, będziemy potrzebowali także skafandra, który chroni nas przed zimnem oraz pasa balastowego, który pomaga osiągnąć właściwą pływalność dodatnią skafandra. Oczywiście, nie są to jedyne sprzęty, które mogą nam się przydać w czasie nurkowania.

W sklepach dostępna jest ogromna ilość rozmaitych urządzeń, które pozwolą Ci znacząco zwiększyć komfort i wygodę w czasie nurkowania. W specjalistycznych sklepach znajdziesz między innymi kompasy, boje dekompresyjne, kaski, śruby do lodu, noże, komputery do nurkowania i inne. Oczywiście, na początek nie musisz kupować ich wszystkich, z czasem zdobędziesz doświadczenie i sam wyczujesz, co jest Ci najbardziej potrzebne.

Wybierz się do specjalistycznego sklepu

Kupując sprzęt nurkowy warto wybrać się do specjalistycznego sklepu, takiego, w którym sprzedawca zna się na nurkowaniu i będzie potrafił fachowo wyjaśnić nasze możliwości. Taki sprzedawca szczegółowo wypyta o nasze dotychczasowe doświadczenie ze sprzętem do nurkowania, o to, co sprawiało nam trudności i pomoże dobrać najlepsze dla nas rozwiązania.

Jeżeli sami zamawiamy profesjonalny sprzęt, na przykład na aukcjach internetowych, możemy początkowo nie mieć świadomości, na co zwracać uwagę. Nie chodzi nawet o to, że kupimy przedmioty gorszej jakości – często po prostu nieodpowiednie dla naszych parametrów ciała lub umiejętności. Oczywiście, warto pytać o opinie i porady znajomych. Nie powinny one być jednak decydujące. Często to, co sprawdziło się u naszego kolegi, nie będzie nadawało się zupełnie dla nas.

Artykuł powstał we współpracy z Divezone.pl