Skip to content Skip to footer

Sandomierz idealne miejsce dla turystów

Sandomierz to miasto idealne zarówno dla pasjonatów historii, jak i osób lubiących długie spacery. Miejsce to posiada bogatą historię oraz wiele zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć. Oczywiście oprócz zwiedzania warto wiedzieć, jakie dobre jedzenie w Sandomierzu można zjeść.

Rynek w Sandomierzu to początek przygody

Głównym miejscem, od którego zaczyna niemal każdy turysta, jest rynek. To miejsce charakteryzuje się przede wszystkim różnymi stylami architektonicznymi kamienic i innych budynków. Można zobaczyć tam m.in. styl gotycki.

Oprócz interesujących budynków na rynku Sandomierskim znajduje się wiele kawiarni i restauracji, gdzie można skosztować smaczne jedzenie. Warto przysiąść, chociażby na chwilę w jednej z nich i przekonać się, że dobre jedzenie w Sandomierzu to nie tylko opowieści znajomych.

Ciekawą rzeczą, o której powinien wiedzieć każdy odwiedzający miasto, jest hymn Sandomierza, który można usłyszeć codziennie o 12.00 godzinie. Jego autorem jest Mikołaj Gomółka polski kompozytor pochodzący z Sandomierza.

Dla tych, co lubią aktywność fizyczną

Nie ma chyba nic bardziej kreatywnego, jeśli chodzi o osoby lubiące sport, jak możliwość aktywności fizycznej i przyjemnego spędzania czasu. Oczywiście zwiedzanie czy spacerowanie różnymi ścieżkami trudno zaliczyć do codziennych bardziej wymagających ćwiczeń. Jednak możliwość aktywnego spędzania czasu, jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy spróbujemy wiele Sandomierskich potraw.

Świetnym miejscem dla tych, co nie lubią siedzieć w miejscu, są wąwozy. One również mają związek z historią bowiem wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, był miejscem, w którym często bywała sama Królowa Jadwiga. To właśnie spowodowało, że nazwano go imieniem królowej.

Popularne, a także mające ciekawą historię, jest wzgórze Salve Regina. Na samej górze wzniesienia można zobaczyć figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Zaskakujący jest również fakt, że obok figury znajduje się nazwa wzgórza „Salve Regina” wyryta w trawie, która nigdy nie nią nie zarasta.

Muzea nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci

Chcąc pokazać swojemu dziecku nieco historii, warto wybrać się z nim do muzeów. Pozwoli to nie tylko na przyjemne spędzenie czasu, ale także nasze dziecko będzie mogło pochwalić się swoją wiedzą w szkole.

Do wyboru mamy dwa muzea cieszące się dużą liczbą odwiedzających. Jednym z nich jest muzeum Diecezjalne najcenniejsze z zabytków tego miasta. Drugi znajduje się w zamku i nosi nazwę Muzeum Okręgowe. Dodatkowo będąc na dziedzińcu, można podziwiać z niego piękne widoki.