Komu skoki na bungee już się znudziły i nie dostarczają mu odpowiedniej dawki adrenaliny, powinien spróbować skoków ze spadochronem. Zapewniają zdecydowanie więcej wrażeń oraz pozwalają na poczucie niezwykłej swobody i wolności.
Jak rozpocząć przygodę ze skokami spadochronowymi?
Każdy, kto chce się przekonać czy skoki spadochronowe są dla niego, powinien zacząć od porównania ofert w najbliższej okolicy. Najczęściej kurs spadochronowy organizują szkoły zlokalizowane w pobliżu aeroklubów dysponujących własnymi lotniskami. To zapewnia, że kurs będzie można ukończyć w ciągu nawet dwóch weekendów. Kolejną ważną sprawą jest metoda szkolenia. Do wyboru jest tradycyjny kurs spadochronowy z zastosowaniem liny stabilizacyjnej. Skoki zaczynają się od wysokości 800 m, potem stopniowo jest zwiększana, po 3-4 skokach lina asekuracyjna jest eliminowana. Minusem tej metody jest długość szkolenia. Dopiero po 6-7 skokach skoczek wykonuje skoki z wysokości 4000 m. Znacznie bardziej efektywną metodą szkolenia są kursy AFF.
Na czym polega kurs spadochronowy AFF?
Metoda AFF to obecnie najbardziej rozpowszechniony sposób szkolenia skoczków amatorów. Od razu zostają rzuceni na głęboką wodę i skoki odbywają się z wysokości 4000 m. Dzięki temu szkolenie trwa krócej i jest całkowicie bezpieczne.
Podczas części teoretycznej kursant poznaje zasady wolnego spadania, ćwiczy pozycje zajmowane podczas wyskoku z samolotu, uczy się także sterowania spadochronem. Część teoretyczna trwa 8 godzin oraz podczas części praktycznej. Instruktor cały czas informuje, co i jak należy robić.
Część praktyczna obejmuje skoki ze spadochronem z wysokości 4000 m. Pierwsza faza skoku to wolne spadanie trwające ok. 60 sekund z prędkością 200 km/h. Dopiero wtedy następuje otwarcie spadochronu i dalsza część skoku trwająca ok. 6 minut. Każdy kursant oprócz spadochronu właściwego wyposażony jest w spadochron awaryjne, który otwiera się automatycznie w przypadku nieprawidłowego otwarcia spadochronu głównego.
Pierwsze dwa skoki oddawane są w towarzystwie 2 instruktorów, potem wystarczy asekuracja jednego instruktora. Ukończenie kursu AFF pozwala na dalsze doskonalenie umiejętności, ale pod nadzorem instruktora kontrolującego skos z ziemi. Dopiero po oddaniu 50 skoków i zdaniu egzaminu, można ubiegać się o świadectwo kwalifikacji wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.