Rolnictwo to nieodzowna część gospodarki niemal każdego państwa na świecie. W Polsce sektor ten gospodaruje na ponad połowie ogólnej powierzchni kraju, wyznaczając kluczowe funkcje i kierunki użytkowania ziemi. Naturalnym jest, że rolnictwo potrzebuje zabezpieczenia w postaci dostępu do części zamiennych do maszyn rolniczych.
Maszyny nowe, a może używane?
Statystyczne dane rynkowe wskazują na znaczny spadek sprzedaży nowych maszyn rolniczych. Rolnicy chętniej kupują sprzęt na rynku wtórnym. Import z zachodu przestał być problemem, a otwarty rynek umożliwia zakup maszyn rolniczych w zadowalającym stanie technicznym za niewielką kwotę.
Jeśli założymy, że rolnik, jak każdy przedsiębiorca, dąży do obniżenia kosztów tendencja ta wydaje się całkowicie zrozumiała, nawet gdy istnieje ryzyko, że używana maszyna będzie psuć się częściej niż nowa. Różnica w cenie pozwala zabezpieczyć środki na przyszłe naprawy.To otwiera furtkę inwestorom gotowym działać w sektorze zapewniającym części zamienne – nowe lub używane.
Kupię maszyny rolnicze na części – bez zbędnych formalności i od ręki.
Na polskich wsiach z powodzeniem funkcjonują firmy skupujące maszyny rolnicze na części. Nierzadko zapewniają, że są gotowe zakupić je od ręki. Z czego ta sytuacja wynika?Otóż tak samo, jak w wypadku zakupu używanych maszyn, ogólne koszta prowadzenia gospodarstwa rolnego ulegają zmniejszeniu, tak zakup sprawnych, ale używanych części, obniża te koszta jeszcze bardziej. Najwyraźniej popyt jest na tyle duży, że przedsiębiorcy opłaca się kupić maszynę rolniczą na części „w ciemno”, gdyż z doświadczenia wie, że uzyska z niej części, które pozwolą mu odzyskać środki i dodatkowo zarobić.Dlaczego by więc z tego nie skorzystać i nie założyć własnego sklepu z częściami? Czy jest to trudne i kosztowne? Może, ale nie musi być.
Sklep z częściami do maszyn rolniczych. Jak to ugryźć?
Na początku musimy określić, czy chcemy sprzedawać części nowe, czy używane? W wypadku tych pierwszych wystarczy nawiązać współpracę z sieciami dystrybucyjnymi producentów maszyn rolniczych. Musimy wtedy wybrać odpowiednie miejsce i oczywistym jest, że musi być to pobliże terenów wiejskich. Warto pamiętać, aby wcześniej zwrócić uwagę, czy teren, który zamierzamy obsługiwać rozwija się, a może popadł w stagnację.Jeśli zdecydujemy się sprzedawać części używane, możemy skupować maszyny rolnicze na części. Potrzebujemy wtedy mechaników oraz warsztatu, gdzie będziemy dokonywać rozbiórki. Dogodna lokalizacja oraz niewielka konkurencja to jedno, ale należy przede wszystkim pamiętać, że biznes ten wymaga skrupulatnych obliczeń. Koszt zakupu, rozbiórki i obsługi sprzedaży nie powinien przekraczać 30% ostatecznej ceny. Jest to prosta zasada pozwalająca zachować zadowalającą rentowność.