Skip to content Skip to footer

Adwokat w codziennym życiu

Polacy znani są z tego, że w swoich sprawach sami są sobie adwokatami. Niestety, trudno uważać tę cechę za niekwestionowaną zaletę, szczególnie w przypadku spraw dotykających meandrów prawa. Według badań z 2013 roku, które zostały opublikowane w Bloomberg Businessweek Polska, tylko 14% naszych rodaków deklarowało, że w sytuacjach kryzysowych będzie korzystało z pomocy fachowca. Zdecydowana większość w ogóle nie widzi potrzeby korzystania z usług prawników — czy słusznie?

Profesjonalnie więc dobrze

Prawo to dziedzina, która nieustannie się zmienia. Co więcej, jest opatrzona tysiącami przepisów i regulacji, które wymagają dobrej interpretacji i zastosowania w konkretnej sytuacji. Innymi słowy, tylko dobra kancelaria adwokacka jest w stanie wybawić nas z opresji lub wskazać właściwy tok postępowania.

Z punktu widzenia korzyści, kancelaria adwokacka to spora oszczędność czasu, a więc i naszych pieniędzy. Ile czasu trzeba poświęcić, by rozjaśnić tylko jedną prawną kwestię? Osoba niewtajemniczona może szukać odpowiedzi na tyle długo, że jej sprawy przybiorą naprawdę niekorzystny obrót. Samodzielne prowadzenie sprawy to żmudna praca na kilka etatów jednocześnie — to nie tylko wyszukiwanie informacji, ale też sporządzanie pism zgodnych z literą prawa, pilnowanie kolejnych terminów i cała korespondencja.

Czysta ekonomia

Jeśli mamy wątpliwości, czy nasze sprawy są na tyle ważne, by zajmowała się nimi kancelaria adwokacka, zastanówmy się nad kwestią finansową. Mitem jest, że usługi prawne kosztują wiele. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że na sferę ekonomiczną ma wpływ czas, zorientujemy się, że adwokat jest rozwiązaniem najlepszym dla naszych finansów.

Samodzielne rozwiązanie problemów bez znajomości prawa trwa zdecydowanie za długo, niejednokrotnie przybierając niekorzystny obrót, który finalnie podnosi nasze koszty. Zlecenie zadania kancelarii adwokackiej już na samym początku skutkuje niższymi cenami za usługi. W tej kwestii działa zależność pomiędzy rodzajem sprawy, jej skomplikowaniem i ceną. Ta ostatnia jest zależna od dwóch pierwszych czynników, co wskazuje, że im szybciej nasz problem trafi do kancelarii adwokackiej, tym dla nas lepiej, bezpieczniej i taniej.

Kiedy do adwokata

Naturalnie, adwokat ma nam pomóc w sytuacjach, w których musimy zastosować określone przepisy prawne. Nie mniej, szukanie go na oślep nie jest dobrym rozwiązaniem. Dobrym przykładem, który powinien być dla nas wzorcem, są nasi zachodni sąsiedzi, którzy mają „swoich” adwokatów na wszelki wypadek.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Adwokat Remigiusz Sołtys http://www.remigiuszsoltys.pl/.