Skip to content Skip to footer

Broń myśliwska

Broń jest niezbędnym atrybutem dla każdego myśliwego. Została ona skonstruowana z zamierzeniem polowania na dzikie zwierzęta. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, które spełniają odrębne funkcje.

Rodzaje broni myśliwskiej

W branży łowieckiej można spotkać się z szerokim rozróżnieniem uzbrojenia. Ze względu na funkcję użytkową i zastosowanie wyróżnia się rodzaje broni, takie jak karabiny myśliwskie, strzelby, czy sztucery. Kolejnym rozróżnieniem jest rodzaj stosowanego w broni naboju. Tutaj można spotkać się z bronią śrutową, kulową lub kombinowaną. Następnym podziałem dostępnym w łowiectwie jest rozróżnienie ze względu na automatykę, tutaj wyróżniamy broń jednostrzałową, powtarzalną oraz samopowtarzalną. Najczęściej używaną bronią w myślistwie jest sztucer myśliwski sprzedam oraz karabiny myśliwskie. Sztucer myśliwski jest rodzaj broni kulowej z gwintowaną lufą.

Używany jest głównie do polowania na dużą i grubą zwierzynę łowną. Rozróżnia się dwie odmiany tej broni. Sztucer myśliwski sprzedam posiadający jedną lufę, a także modele posiadające dwie lufy. Dodatkowo często ten rodzaj broni myśliwskiej wyposażony jest w celownik optyczny. Dla ułatwienia posługiwania się bronią myśliwską, zostały wprowadzone modele specjalnie dopasowane do osób leworęcznych. Sztucer leworęczny został stworzony z myślą o mańkutach. Odróżnia go mocowanie zamka oraz lunety z lewej strony. Jest to znaczne ułatwienie dla osób leworęcznych i nie wyklucza ich to z brania udziału w polowaniach.

Broń myśliwska używana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Każda branża związana jest z konkretnymi obostrzeniami. Myślistwo podlega restrykcyjnym zasadom oraz konkretnym ograniczeniom. To samo tyczy się zasad dotyczących używania oraz specyfiki broni używanej w myślistwie. Broń używana w branży myśliwskiej musi spełniać następujące kryteria. Magazynek broni o charakterze samopowtarzalnym może zostać wyposażony w maksymalnie dwa naboje. Z broni przy maksymalnym załadowaniu można oddać co najwyżej sześć pojedynczych strzałów. Nie można używać do polować broni krótkiej, takiej jak pistolety, czy rewolwery.

Broń myśliwska powinna cechować się wytrzymałością, odpornością oraz dobrą jakością. Sztucer leworęczny to jeden z popularniejszych rodzajów amunicji używanej w myślistwie.