Skip to content Skip to footer

Do czego wykorzystać nadruk sublimacyjny

Ozdabianie odzieży firmowej oraz reklamowej haftem komputerowym czy metodą sitodruku powoli zastępują bardziej nowoczesne techniki, pozwalające na wierne odwzorowanie nawet najdrobniejszych detali przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości nadruku nawet po wielokrotnym użytkowaniu. Druk sublimacyjny na tkaninach, bo to on zastępuje wspomniane metody, pozwala ozdabiać nie tylko odzież, ale również tkaniny użytkowe czy różne przedmioty o charakterze promocyjnym i reklamowym.

Na czym polega nadruk sublimacyjny


Nadruk wykorzystujący sublimację jest coraz powszechniej wykorzystywany. Do niedawna tą techniką zdobiono głównie gadżety reklamowe zaś sam nadruk sublimacyjny był powszechnie stosowany przez branżę reklamową. Obecnie drukarnia sublimacyjna przyjmuje zlecenia od różnych klientów, którzy chcą wykorzystać druk sublimacyjny na tkaninach poliestrowych czy na innych powierzchniach. Sama technika wymaga wykorzystywania bardzo wysokiego ciśnienia oraz równie wysokiej temperatury, dodatkowo sama powierzchnia, na jakiej wykonywany jest nadruk, musi być odpowiednio przygotowana. Nadruk sublimacyjny wykonuje się dwuetapowo wykorzystując specjalne rodzaje atramentów. Początkowo nadruk przenosi się na papier transferowy, dopiero w drugim etapie jest on przenoszony na powierzchnię, która ma być ozdobiona.

Sublimacja nie na każdej powierzchni


Ze względu na samą charakterystykę procesu sublimacji druk sublimacyjny na tkaninach nie może być wykonany na dowolnym rodzaju tkaniny. Drukarnia sublimacyjna wykonuje je na tkaninach poliestrowych, które są wytrzymałe na działanie wysokiego ciśnienia, a jednocześnie zapewniają czytelność nadruku. Chodzi tu przede wszystkim o równomierne rozłożenie nadruku z zachowaniem elastyczności tkaniny. Sublimacja sprawia, że atrament wnika w strukturę tkaniny, co przy innych tkaninach niż poliestrowe nie zawsze jest możliwe. Oprócz tkanin druk sublimacyjny może się pojawić także na porcelicie, głównie na kubkach, blachach aluminiowych oraz na innych rodzajach podkładów, w tym wykonanych z wytrzymałego tworzywa sztucznego.

Druki sublimacyjne wykonuje się głównie na odzieży reklamowej, jednak po ten rodzaj nadruków sięgają również producenci odzieży medycznej, głównie czepków, materiałowych toreb zakupowych czy odzieży sportowej. Coraz częściej nadruki sublimacyjne wykorzystuje się także w odzieży sportowej, zarówno produkowanej na skalę przemysłową, jak i robioną na zamówienie z myślą o różnego rodzaju imprezach sportowych. Czapka, bluza czy koszulka – każdy element odzieży sportowej można ozdobić nadrukiem wykonanym techniką sublimacji.