Skip to content Skip to footer

Czy języka angielskiego można nauczyć się samemu?

Nauka języków jest w dzisiejszych czasach znacznie łatwiejsza niż dawniej. Już nawet w niewielkich miejscowościach funkcjonują szkoły językowe. W większości księgarni dostępny jest wielki wybór materiałów. Uczyć można się również zdalnie, za pośrednictwem kursów internetowych. Czy możliwa jest nauka całkowicie samodzielna?

Samodzielna nauka języka angielskiego – jakie mamy możliwości?

Dzisiaj kurs angielskiego w szkole językowej to nie wszystko, co możemy wybrać, by opanować język angielski perfekcyjnie. Bardzo duże możliwości daje również nauka całkowicie samodzielna. Tym bardziej że mamy do dyspozycji zasoby Internetu, czyli ogromną bazę danych o absolutnie wszystkim.

Warto również pamiętać o tym, że w dzisiejszym internecie funkcjonuje wiele osób, które swoją wiedzą dzielą się całkowicie za darmo, albo za niewielką opłatą, co nieraz jest równie pomocną formą nauki, jak zorganizowany kurs angielskiego. Dlatego też nauka samodzielna może być równie profesjonalna, jak nawet najlepiej zorganizowany kurs. Mamy możliwość korzystania zarówno z tradycyjnych podręczników jak również materiałów multimedialnych, filmów, nagrań, rozmów z ludźmi z całego świata i wielu innych.

Najważniejsze zalety samodzielnej nauki

Samodzielna nauka języka angielskiego ma swoje oczywiste zalety. Po pierwsze zawsze może być dostosowana do aktualnych potrzeb i umiejętności. Kursy angielskiego w szkołach językowych nie zawsze dają taką możliwość. Jeżeli chcemy, to nauka może być zarówno bardzo intensywna, jak i znacznie powolniejsza – decyzja należy wyłącznie do nas.

Dużą zaletą jest również możliwość dostosowania materiałów, z których korzystamy do naszych indywidualnych preferencji i zainteresowań. Nie od dziś wiadomo, że rozwijanie znajomości języka równolegle ze zdobywaniem wiedzy na temat tego, co nas interesuje, jest bardzo skuteczną metodą nauki.

Jakie trudności można napotkać, ucząc się samodzielnie?

Nauka samodzielna może być tak samo skuteczna, jak profesjonalne kursy angielskiego, aczkolwiek osoby, które się na nią decydują, mogą napotkać również pewne trudności. Jedną z nich jest utrudniony kontakt z nauczycielem, który oceni naszą pracę i ewentualnie skoryguje popełniane błędy.

Z drugiej jednak strony za pośrednictwem sieci możemy skomunikować się z dowolnym użytkownikiem języka angielskiego i wypróbowywać nasze umiejętności w praktyce. Taka metoda nauki wymaga nieco więcej zaangażowania i własnego wkładu pracy niż w przypadku uczestnictwa w kursie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.