Skip to content Skip to footer

Sandomierz – tajemnicza trasa turystyczna w podziemiach

Sandomierz to jedno z najpiękniejszych miast, które rocznie odwiedza masa turystów z całej Polski. Znajduje się tam wiele ciekawych miejsc zarówno historycznych, jak i tych przedstawiających piękne krajobrazy. Dostępne są również liczne lokale, gdzie można dobrze zjeść bowiem każda restauracja w Sandomierzu, oferuje wyjątkowe dania.

Krótka historia podziemnych korytarzy

Jednym z ciekawszych zakątków Sandomierza jest podziemna trasa udostępniona dla turystów, gdzie można zobaczyć wiele interesujących rzeczy. Tunel ten jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w mieście. Dla odwiedzających został udostępniony w roku 1977, a więc jest znany obszar dla niejednego turysty. Głębokość podziemi sięga, aż do 12 metrów pod powierzchnię ziemi co, budzi podziw wielu osób.

Łącznie przejście składa się z 34 połączonych ze sobą pomieszczeń. Natomiast długość to prawie pół kilometra dlatego, aby przejść przez cały ten ciąg, trzeba przeznaczyć na to trochę czasu. Podczas przechadzki znajdziemy także wiele ekspozycji, które przyciągają wzrok prawie każdego zainteresowanego.

Powstanie tychże piwnic jest silnie związane z historią Sandomierza, ponieważ przechodziły tamtędy szlaki handlowe. W wyniku tego mieszczanie budowali podziemne piwnice po to, by składować tam różnego typu produkty.

Po zwiedzaniu czas na odpoczynek

W Sandomierzu nie brakuje również świetnych miejsc, gdzie, można zjeść. Restauracja w Sandomierzu to często odwiedzane punkty z racji dużej liczby przyjezdnych osób. Można tam odpocząć i zaplanować kolejne trasy, które chcemy zobaczyć.

Sandomierz jak każde inne turystyczne miasto dba o swoich turystów, o to, by nie byli głodni. Często zdarza się, że w porze obiadowej brakuje stolików w wielu lokalach gastronomicznych. Świadczy to tylko o tym, jak dobre jedzenie oferują restauracje.

Ulubione potrawy mogą zamówić tu nie tylko dorośli, ale także dzieci. Oprócz tradycyjnych dań skosztować można też typowe potrawy Sandomierskie, czy nawet frytki uwielbiane przez najmłodszych.

Halina Krępianka i legenda z nią związana

Znana jest opowieść o młodej dziewczynie, która postanowiła zemścić się za śmierć swojej najbliższej rodziny, w tym męża. Celem jej było wprowadzenie wroga w podziemne korytarze, skąd już nikt nie wyszedł.

Wejście do podziemi zostało zasypane kamieniami. Niestety zginęła także sama bohaterka, ale w ten sposób, udało jej się dokonać aktu zemsty. Oczywiście jest to tylko legenda, lecz opowieść zapada w pamięci niejednego słuchacza.