Piwo bezalkoholowe jest czwartym napojem, po który najchętniej sięgają Polacy. Pierwsze trzy miejsca zajmują kawa, woda oraz napoje gazowane. Sprzedaż piwa bezalkoholowego rośnie co roku o ponad 60%. Co spowodowało taką popularność tego napoju?
Smak smakowi równy
Wielu smakoszy piwa przekonało się, że ma ono takie same właściwości smakowe jak piwo alkoholowe. To zupełnie naturalne, ponieważ oba rodzaje piwa produkowane są z tych samych składników, ale na odrębnych liniach technologicznych.
Do produkcji piwa używa się przede wszystkim:
• wody,
• słodu jęczmiennego lub pszenicznego,
• chmielu,
• drożdży.
Niektóre browary stosują specjalne drożdże, które podczas fermentacji nie zamieniają cukru w alkohol. Większość jednak stosuje przerywanie fermentacji na wczesnym etapie lub odparowywanie alkoholu.
Choć piwo bezalkoholowe na etykiecie ma 0,0% alkoholu, to w rzeczywistości zawiera go poniżej 0,5%, to mniej niż w popularnym kefirze. Taka dawka jest całkowicie bezpieczna dla kierowców i tych wszystkich, którzy nie mogą i nie chcą pić alkoholu.
Właściwości zdrowotne piwa bezalkoholowego
Właściwości zdrowotnych piwa bezalkoholowego jest bardzo dużo. Przede wszystkim nie prowadzi do uzależnienia od alkoholu, więc można pić je bezkarnie, bez obaw, że zaszkodzi zdrowiu.
Wręcz przeciwnie, piwo pozbawione alkoholu w wielu wypadkach ma korzystny wpływ na pracę niektórych organów. Przez lekarzy zalecane jest w chorobach nerek, ponieważ działa moczopędnie i wypłukuje z organizmu sól i toksyny. Duża zawartość witaminy B pozytywnie wpływa na układ nerwowy i sprzyja stabilizacji emocjonalnej.
Zawarte w piwie bezalkoholowym polifenole skutecznie zwalczają wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia się komórek. Dodatkowo piwo jest źródłem magnezu, potasu, sodu, niacyny i ryboflawiny.
Niektóre gatunki piwa bezalkoholowego dzięki zawartości elektrolitów o odpowiednim stopniu stężenia uzyskały status napojów izotonicznych. Zalecane są sportowcom po intensywnych treningach i zawodach w celu przyśpieszenia regeneracji organizmu.
Piwo bezalkoholowe mogą pić kobiety w ciąży, a zalecane jest kobietom karmiącym piersią, ponieważ przyśpiesza wytwarzanie prolaktyny odpowiedzialnej za laktację.