Naczynka to inaczej rozszerzone naczynia włosowate, które pojedynczo lub w większych skupiskach przebijają się przez cienką powierzchnię skóry i powodują nawet silny rumień. Nie prezentuje się to estetycznie i jest źródłem kompleksów, szczególnie jeżeli dotyczy twarzy. Między innymi z tego względu warto zdecydować się na laserowe zamykanie naczynek.
Skąd się biorą popękane naczynka?
Wielu pacjentów zauważa, że takie zmiany powstawały także na ciele ich rodziców czy innych bliskich, stąd można przypuszczać, że powody pajączków mogą być genetyczne. Jeszcze inne przyczyny to nadciśnienie, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia czy też nadmiernie wrażliwa skóra.
Na szczęście niezależnie do przyczyny, obecnie gabinety medycyny estetycznej oferują mało inwazyjną metodę pozbywania się pajączków, czyli laserowe zamykanie naczynek. Niekiedy wystarczy tylko jedna sesja by pozbyć się problemy przy pojedynczych naczyniach włosowatych, zaś czasami proces zamykania naczynek trzeba powtórzyć.
Laser- komfortowe leczenie
Zamykanie naczynek za pomocą lasera jest dość komfortowe dla pacjenta, nie wiążą się z nim większe dolegliwości bólowe. Ponadto szybka jest także rekonwalescencja. Wystarczy tylko umówić się na wizytę, podczas której lekarz obejrzy zmiany, a potem będzie mógł wskazać na to, ile mniej więcej zabiegów zamykania naczynek trzeba będzie przeprowadzić, by uzyskać satysfakcjonujący rezultat.
Wiązka światła lasera silnie działa na wodę w naczyniach włosowatych, niejako wysuszając ją, ty samym naczynka obumierają. Po kilku zabiegach można się pozbyć na przykład niezbyt estetycznego, piekącego rumienia na policzkach, który dla wielu pacjentów sprawia dyskomfort. Oczywiście po zabiegu trzeba o siebie dbać, by problem nie powracał.
Co robić po zabiegu?
W zależności od przyczyny, warto zadbać o to, by konieczność ponownego zabiegu była jak najbardziej oddalona w czasie. Pacjent z wrażliwą skórą powinien używać silnych kremów do cery naczynkowej, chronić ją zimą oraz latem. Ponadto należy wystrzegać się ostrych przypraw i silnych emocji.
Jeżeli przyczyną jest nadciśnienie czy problemy z krążeniem, tutaj także warto zadbać o rozwiązanie podłoża problemu, wtedy skłonność do pękających naczynek na pewno się zmniejszy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki