Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjna jako szczególny rodzaj druku

Dla przeciętnego człowieka drukowanie kojarzy się przede wszystkim z wykonywaniem wydruku dokumentów na papierze biurowym. Choć skojarzenie takie jest jak najbardziej oczywiste i bardzo przyziemne, to druk ma o wiele więcej postaci. Współczesna technologia doszła do takiego poziomu rozwoju, że powszechne zastosowanie mają już drukarki 3D, które w istocie są w stanie wykonać wydruk w trzech wymiarach. Bardzo użyteczny jest również nadruk sublimacyjny. Nie każdy słyszał o tej technice, choć praktycznie każdy miał okazję zetknąć się z owocami jej wykorzystania.

Reklama korzysta z nadruku sublimacyjnego

Jednym z podstawowych odbiorców usług nadruku sublimacyjnego jest branża reklamowa. To bowiem podmioty z tej gałęzi gospodarki w masowy sposób korzystają z nadrukowywania treści reklamowych na różnorakich materiałach. Sublimacja druk traktuje w nieco inny sposób, bowiem jest to w swej istocie forma pośredniego wykonywania nadruku. Co szczególnie istotne nadruk sublimacyjny wykonywany jest przy wykorzystaniu trzech elementów – druku, ciśnienia i wysokiej temperatury.

Sublimacja drukowaniem jest nazwana bowiem w dosyć umowny sposób. O ile bowiem same drukowanie danej treści na papierze transferowym jest jak najbardziej tożsame z innymi technikami drukarskimi, o tyle wprasowywanie papieru w podłoże przy wykorzystaniu ciśnienia i temperatury z tradycyjnym drukiem ma jednakże niewiele wspólnego. Nie można jednakże zaprzeczyć, że efekty pracy metody sublimacyjnej są zbliżone wizualnie do produktów typowych maszyn drukarskich.

Różne podłoże, jedna technika

Dzięki sublimacji możliwe jest wykonywanie nadruków na różnorodnych materiałach. Nadruk na tkaninie, nanoszenie treści reklamowych na blachę, czy też wykonywanie napisów na pleksi nie są niczym trudnym dla maszyny do nadruku sublimacyjnego. Co szczególnie istotne nadruk na tkaninie poliestrowej wykonany technika sublimacji jest o wiele trwalszy, niż nadruki wykonane przy wykorzystaniu innych technik drukarskich, takich jak chociażby sitodruk.

Dzięki takim właściwościom nadruki sublimacyjne mogą być wykonywane na wszelkich materiałach, na których nie da się ich wykonać tradycyjnymi metodami drukarskimi. Wie o tym branża reklamowa, która dzięki sublimacji tworzy niespotykane wcześniej nośniki reklamowe, w ciekawych i przyciągających wzrok kształtach.