Skip to content Skip to footer

Jak działa i gdzie można kupić wideodomofon?

Wideodomofony to samodzielne system interkomowe, służące do zarządzania połączeniami wykonanymi przy wejściu do budynku. Może to być np. kompleks mieszkalny, dom jednorodzinny, miejsce pracy itd. z dostępem kontrolowanej komunikacji audiowizualnej między wewnętrzną i zewnętrzną. Główną cechą odróżniającą wideodomofon od zwykłego domofonu jest to, że umożliwia użytkownikom wewnątrz identyfikację osoby na zewnątrz. Tego typu sprzęt posiada w swojej ofercie każdy profesjonalny sklep elektryczny, m.in. hurtownia elektryczna e-electro.pl

Konstrukcja wideodomofonu

Wideodomofon składa się zarówno z elementów zewnętrznych, jak i wewnętrznych, czyli panelu na zewnątrz, elektronicznej blokady i wewnętrznego monitora. Panel zewnętrzny lub panel uliczny jest zainstalowany obok drzwi wejściowych lub bramy i zawiera różne elementy gotowe do użycia w każdych warunkach klimatycznych: jeden lub kilka przycisków, aby nawiązać połączenie (zwykle jedno w domu lub w mieszkaniu), mikroskopową kamerę przystosowaną do oświetlenia nocnego do przechwytywania obrazu rozmówcy, a także mikrofonu oraz głośnika, aby odtworzyć dźwięk z obu stron. Wideodomofon pozwala zobaczyć kto dzwoni do drzwi, a także umożliwia rozmowę. Zainstalowany wewnątrz pomieszczeń monitor składa się z ekranu przedstawiającego obraz osoby dzwoniącej, mikrofonu i słuchawki do rozmowy oraz przycisku służącego do zwolnienia blokady drzwi.

Działanie sprzętu wideodomofonowego

Istnieje kilka odmian wideodomofonów. Oprócz paneli zewnętrznych z jednym przyciskiem, każdy dobry sklep elektryczny posiada w swojej ofercie także modele z klawiaturą numeryczną. Opcja ta przeznaczona do dużych instalacji mieszkalnych, gdzie wejścia są identyfikowane za pomocą kodów. Inne modele posiadają wbudowane panele lub nawet małe ekrany, które ułatwiają wejście osobom niepełnosprawnym. Niektóre monitory wejścia wideo mają słuchawkę podobną do słuchawki telefonicznej, podczas gdy inne pozwalają na kontakt bezpośredni. Połączenie odbywa się automatycznie, bez potrzeby uruchamiania urządzenia, co jest jednym z podstawowych zalet wideodomofonu. Urządzenie również rozłącza się automatycznie po upływie określonego czasu. System wejść wideo jako całości działa na energii niskiego napięcia pobieranej z instalacji w budynku. Zarówno nowoczesne wideodomofony, jak i tradycyjne domofony posiada w swojej ofercie hurtownia elektryczna e-electro.pl. Tego typu rozwiązanie zapewnia największe bezpieczeństwo w przypadku zarówno małych domków jednorodzinnych, jak i dużych korporacji.