Wiercenie w litym betonie jest prawdziwym wyzwaniem. Jednak dopiero wiercenie w betonie zbrojonym jest o wiele poważniejszą kwestią. Zwłaszcza, że wspomniane zbrojenie może w każdej chwili uszkodzić, zaklinować a nawet zniszczyć posiadane przez nas wiertła do betonu. Jak sobie z tym poradzić i jakie cechy powinno takie wiertło posiadać?
Odpowiednia wentylacja
Może i nie jest to najważniejsza sprawa, ale nie ukrywajmy – wiercenie otworów w betonie wymaga odpowiedniej wentylacji. Zwłaszcza w kontekście usuwania niepotrzebnych śmieci i wiórów bezpośrednio z wierconego otworu. Dlatego wiertła do betonu zbrojonego (dotyczy to również wierteł do klasycznego betonu) posiadają specjalny otwór, przez który nadmiar wspomnianego pyłu jest usuwany. Co więcej – dzięki specjalnej konstrukcji zewnętrznej struktury wiertła, pył jest jeszcze lepiej odprowadzany z otworu.
W dobrym wiertle do wierceń otworów w betonie zbrojonym mamy do czynienia z zewnętrzną spiralą składającą się z czterech różnych ostrzy. Ich liczba i budowa sprawiają, że drgania występujące podczas wiercenia są minimalizowane a przy okazji odprowadza się znacznie więcej ciepła (poprzez maksymalizację powierzchni zewnętrznej wiertła.
Korona to podstawa
Jeśli planujemy wiercenie otworów w betonie zbrojonym, nie obejdziemy się bez klasycznych koron, czyli nałożonych na ostrze wiertła specjalnych płytek, wykonanych z węglików spiekanych. Są one na tyle twarde, że spokojnie poradzą sobie nawet z bardzo twardym betonem. Z drugiej strony, w przypadku natrafienia na zbrojenie, zwiększają one szansę w miarę łatwego penetrowania znajdujących się wewnątrz betonowej struktury elementów metalowych. Nic w tym dziwnego – popularne węgliki spiekane są bardzo często wykorzystywane przede wszystkim podczas toczenia i frezowania stalowych detali.
Koniecznie SDS
Pamiętajmy też, że jeśli istnieje taka możliwość, wybierajmy wiertła dostosowane do SDS, czyli mówiąc inaczej – młotowiertarek z udarem pneumatycznym. Dzięki mechanizmowi pneumatycznemu, wiercenie otworu w betonie nie wymaga generowania jakiejkolwiek siły nacisku przez użytkownika sprzętu. Układ pneumatyczny sam ją reguluje, co przedkłada się na zwiększenie efektywności wiertła i młotowiertarki. Zobacz z jakich wiertarek korzystają profesjonaliści z firmy http://wierceniebetonu.com/.