Skip to content Skip to footer

Jak dobrać zasilacz do efektów gitarowych

Każdy gitarzysta, mając w swoim arsenale jeden lub kilka efektów gitarowych wie, jak ważne jest ich prawidłowe zasilanie. Dzisiaj przyjrzymy się kilku aspektom, które pozwolą cieszyć się bezstresowym i wygodnym użyciem efektów gitarowych dzięki prawidłowemu ich zasilaniu.

Zasilacz do efektów gitarowych

Każdy zasilacz do efektów gitarowych posiada swoje parametry zadeklarowane przez producenta. Jedną z najważniejszych wartości jest napięcie, mierzone w woltach (V). Większość efektów gitarowych potrzebuje napięcia rzędu 9 V, jednak zdarzają się efekty potrzebujące 12, 18 czy nawet 24 V. Warto zwrócić na to uwagę przed zakupem. Godny uwagi jest fakt, że niektóre zasilacze do efektów gitarowych posiadają wbudowaną płynna regulację napięcia, które można dostosowywać w zależności od potrzeb.

Kolejnym bardzo ważnym parametrem przy wyborze zasilacza do efektów gitarowych jest jego natężenie. Natężenie jest bezpośrednio związane z napięciem i wyznacza, jaką zasilacz ma moc. W jaki sposób dobrać zasilacz pod względem natężenia? Jest to bardzo proste. Należy zsumować wszystkie natężenia posiadanych efektów gitarowych. Natężenie zasilacza powinno być większe od tej sumy. Dzięki temu uchronimy się przed brakiem mocy i w konsekwencji przed spadkami napięcia.

Zasilacz do efektów gitarowych – konstrukcja

Obecnie w każdej dziedzinie dąży się do minimalizmu. Tak jest również z zasilaczami do efektów gitarowych – obecnie większość z nich to zasilacze miniaturowe. wyróżniamy kilka podstawowych konstrukcji zasilaczy – najczęściej spotykany tradycyjny transformator, transformator toroidalny i najnowsze zasilacze impulsowe. Każdy z nich ma swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Polecane zasilacze

Wysokiej klasy zasilacze do efektów gitarowych powinny być wydajne, nie powodować zakłóceń, a także trzymać parametry deklarowane przez producenta oraz pracować stabilnie w swoim środowisku.

Na szczęście w dzisiejszych czasach na rynku istnieje wiele profesjonalnych firm, które zajmują się produkcją i dystrybucją zasilaczy do efektów gitarowych. Specjaliści ze sklepów muzycznych bardzo chętnie podpowiedzą jakie są polecane zasilacze oraz na co zwrócić uwagę, a także pomogą w indywidualnym doborze odpowiedniego sprzętu, który nas interesuje i zaspokoi wszystkie potrzeby naszego gitarowego setupu.