Skip to content Skip to footer

Syropy owocowe – zalety i wady

Upały to czas, w którym ważne jest regularne nawadnianie organizmu. Choć wystarczy do tego zwykła woda, często dodawane są do niej owoce, które nadają smaku, ale także orzeźwiają. Chętnie wybierane są także nektary, soki czy syropy. Jednak wszystkie te produkty mają swoje wady i zalety.

Syropy owocowe – z czego są zrobione?

Podstawą każdego syropu są owoce oraz cukier. Do przygotowania można użyć dowolnych owoców, a także połączyć ze sobą różne rodzaje. Konsumenci często sięgają po syropy malinowe, z aronii czy porzeczki, choć można spotkać także bardziej oryginalne smaki, na przykład syrop arbuzowy.

Zalety syropów owocowych

Dobry producent syropów owocowych ma w swojej ofercie wiele smaków, co pozwala na znalezienie odpowiedniego smaku. To przekłada się na szerokie zastosowanie syropów w kuchni – można je wykorzystać by urozmaicić smak wody gazowanej i niegazowanej, a nawet herbaty. Sprawdzą się jako dodatek do deseru, kaszki czy nawet piwa i drinków. Niektóre syropy są zalecane w okresie jesiennym, gdy spada odporność. Inne zaś sprawdzają się w wysokich temperaturach, gdzie w połączeniu z wodą i lodem tworzą orzeźwiające napoje takie jak sorbety. Syropy są dużo bardziej wydajne od innych produktów, więc ich zakup wystarczy na dłużej niż zakup soku czy nektaru.

Wady syropów owocowych

Główną wadą syropów może być ich skład, choć oczywiście nie każdy syrop taki posiada. Bardzo często w nadmiarze dodawane są tam sztuczne dodatki, konserwanty i barwniki. Alternatywą są producenci produktów o obniżonej zawartości cukru, którzy dbają o równowagę składników. Osoby, które dbają o swoją sylwetkę nie muszą rezygnować z syropów, jednak warto wziąć pod uwagę, że większość najtańszych syropów posiada w składzie duże ilości cukru i słodzików jak choćby acesulfam K, który sam z siebie jest aż 150 razy bardziej słodki niż zwykły cukier. Spożywanie niektórych słodzików w nadmiarze przez dłuższy czas może negatywnie wpływać na koncentrację i pamięć, zaś cukier w zbyt dużej ilości może przyczyniać się do otyłości i chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca. Dobry producent syropów owocowych oferuje produkty wysokiej jakości o jak najprostszym i przejrzystym składzie.

Rynek syropów nie różni się niczym innym od innych – są produkty zarówno wysokiej, jak i nieco gorszej jakości. Gotowe produkty nie muszą być szkodliwe, choć w tej kwestii trzeba dokładnie sprawdzić skład. Warto wybierać produkty z zaufanej firmy, które cieszą się dobrą jakością, ale także wysoką zawartością owoców w składzie.