Skip to content Skip to footer

Jak nie przytyć na wakacjach?

Przez cały rok każdy wyczekuje z niecierpliwością swojego urlopu, by móc rzucić dosłownie wszystko i po prostu porządnie wypocząć. Na wakacjach zwykle niestety zaczynamy sobie folgować, przez co wracamy z nich z dodatkowymi kilogramami. A jak tego uniknąć, jeżeli nie decydujemy się na typowe wczasy odchudzające w górach? Jest na to parę sposobów.

Przede wszystkim rozsądek

To normalne, że będąc w obcym kraju, człowiek zechce spróbować niemalże wszystkich jego specjałów, aby zapoznać się z nową dla niego kuchnią i odkryć ciekawe smaki. Nie trzeba z tego całkowicie rezygnować, ale warto zachować zdrowy rozsądek. Nikt nie musi przecież próbować wszystkiego.

Warto więc sobie ustalić, że każdego dnia spróbuje się jednej bardziej kalorycznej potrawy. Można nawet zamówić ją na dwie osoby, aby jej skosztować, ale jednocześnie nie zjeść za dużo.

Rezygnacja/Ograniczenie napojów wysokoprocentowych

W alkoholu nie ma niczego złego, o ile nie zaczyna się z nim przesadzać. A jest on jednak wysokokaloryczną substancją. W zaledwie jednym gramie alkoholu kryje się siedem kalorii, czyli prawie dwukrotnie więcej niżeli w węglowodanach oraz białku.

Nie bez powodu na wczasach odchudzających w górach w ogóle nie podaje się alkoholu do posiłków. Wakacje nie muszą kojarzyć się z upijaniem się do nieprzytomności. Jeżeli natomiast ochota na wysokoprocentowy trunek okaże się zbyt silna, warto postawić na lampkę czerwonego wina.

Więcej ruchu

Dla przeciętnego Polaka wakacje równają się totalnemu lenistwu. Nie trzeba jednak wcale spędzać ich w ten sposób. W każdym miejscu można stworzyć sobie odpowiednie warunki do ćwiczeń fizycznych.

Nad morzem wystarczy po prostu pływać albo biegać czy nawet spacerować po plaży. Z kolei góry same wymuszają na człowieku wzmożony ruch. Będąc w nich, nie można sobie odpuścić górskich wycieczek.

Wczasy odchudzające w górach

Takie specjalistyczne turnusy odchudzające są natomiast opcją dla tych, którzy zamierzają na wakacjach porządnie wypocząć, ale jednocześnie wiedzą, że jeśli zaplanują swój urlop samodzielnie, ponownie wrócą z niego ciężsi o przynajmniej kilka kilogramów.

Na takie wczasy nie trzeba zresztą wybierać się samodzielnie. Spokojnie można zapisać się na jeden z turnusów z bliskim kolegą czy siostrą, aby uzyskać solidne wsparcie do odchudzania i jeszcze milej spędzić okres wakacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu Zdrowia Sofra.