Znaczenie płetw do nurkowania dla nurka można porównać do roli, jaką ma do odegrania silnik w samochodzie. Jeśli więc ich jakość jest niska, mogą odebrać znaczną część radości czerpanej z poznawania podwodnego świata. Jak zatem wybrać te, które będą budzić satysfakcję?
Wybór dobrych płetw – podstawowe zasady
Płetwy do nurkowania są ważnym elementem wyposażenia bez względu na to, czy mamy do czynienia z osobą, która nurkuje regularnie, czy też z tą, która nie ma jeszcze opanowanej w pełni techniki poruszania się pod wodą. Należy jednak liczyć się z tym, że nie w każdym wypadku konieczne jest sięgnięcie po te same rozwiązanie, aby czerpać zadowolenie z jego powodu. Jeśli więc nie mamy jeszcze dużego doświadczenia, najlepszą opcją będą miękkie płetwy do nurkowania. Osoby, które mogą się już pochwalić pierwszymi osiągnięciami pod wodą, mogą szukać bardziej zaawansowanych rozwiązań. Doświadczeni nurkowie mogą sięgać zarówno po rozwiązania z długim i miękkim piórem, jak i po płetwy charakteryzujące się dużym stopniem twardości i niewielkim rozmiarem. W pierwszym z wymienionych przypadków nie można liczyć na zbyt dużą siłę napędową, płetwy charakteryzuje jednak dobra sterowność oraz możliwość szybszego pływania. Krótkie i twarde płetwy do nurkowania nie umożliwiają już aż tak dużej mobilności, mniejsza prędkość pływania jest jednak rekompensowana przez dużą siłę manewrową.
Cechy dobrych płetw do nurkowania
Tą cechą, na której powinien koncentrować się wybór płetwy, jest przede wszystkim jej efektywność. Dobrze jest przy tym pamiętać, że jest ona uzależniona od przynajmniej kilku czynników. Tu na pierwszy plan wysuwa się budowa pióra płetwy. Dużą rolę odgrywa jednak również materiał, z którego wykonano pióro płetwy, w tym zwłaszcza charakteryzująca go elastyczność. Koncentrowanie się przede wszystkim na efektywności płetwy nie jest pozbawione uzasadnienia. Często można przecież usłyszeć, że im jest ona większa, tym mniej pracy należy wkładać w nurkowanie. Warto pamiętać także o tym, że czynnik ten, przynajmniej częściowo, jest uzależniony od wagi nurka. Osoby tęższe mogą czuć się pod wodą nie gorzej niż te, które nie mają problemów z wagą. Muszą jednak sięgać po modele twardsze, a więc takie, które nie zginają się podczas pracy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy DIVEZONE.pl.