Skip to content Skip to footer

Jak zacząć skakać ze spadochronem? Kurs spadochronowy krok po kroku

Zawsze marzyłeś o skakaniu w przestworza ze spadochronem? Teraz spełnienie tych snów jest jeszcze prostsze. Zapisz się na kurs AFF w jednym z ośrodków spadochroniarskich!

Kurs AFF – co to jest?

Aby zostać skoczkiem spadochronowym, trzeba wcześniej zdobyć odpowiednie przygotowanie. Obecnie największą popularnością cieszy się kurs spadochronowy AFF, czyli Accelerated FreeFall. To metoda nauczania skoncentrowana na szybkim przekazaniu wiedzy uczniowi, który już po kilku skokach pod okiem instruktora może wykonywać je samodzielnie.

Kursy AFF składają się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Po zakończeniu nauki kursant podchodzi do egzaminu. Następnie może kontynuować swoją przygodę ze skokami, na przykład szkolić się w kierunku instruktora spadochroniarstwa.

Kto może zapisać się na kurs spadochroniarski?

Na kurs skakania ze spadochronem może zapisać się praktycznie każdy, kto chciałby spełnić swoje marzenia. Oczywiście, ważne są odpowiednie predyspozycje – dobry stan zdrowia, waga, brak lęku wysokości.

Aktualnie kursanci nie muszą przechodzić wcześniejszych badań lekarskich. Konieczne jest tylko podpisanie oświadczenia medycznego o stanie zdrowia umożliwiającym odbycie kursu. Nie wymaga się również ponadprzeciętnej kondycji, dlatego swoją przygodę ze skokami może rozpocząć także taka osoba, która na co dzień nie uprawia sportów.

Warto także pamiętać o tym, że kurs spadochronowy przeznaczony jest jedynie dla osób, które mieszczą się w limicie wagowym 100 kg. Wynika to z ograniczeń sprzętu spadochroniarskiego.

Przebieg kursu spadochronowego AFF

Pierwszym etapem kursu spadochronowego AFF są kilkugodzinne zajęcia teoretyczne. Przekazują one najważniejsze informacje dotyczące skoków oraz bezpieczeństwa całego zdarzenia.

Następnie, po zdobyciu podstaw teoretycznych, kursant może przystąpić do części praktycznej. Początkowo obejmuje ona ćwiczenia na uprzęży, a następnie skoki, które odbywają się z wysokości 4000 metrów. Kurs najczęściej włącza 6-8 skoków. Początkowo prowadzone są one z dwoma instruktorami, potem z jednym, a na końcu samodzielnie – jedynie pod nadzorem instruktora.

Cena kursu spadochronowego AFF rozpoczyna się od około 5 tysięcy złotych. Dokładne cenniki można znaleźć na stronach ośrodków spadochroniarskich.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.