Skip to content Skip to footer

Kim jest influencer?

Marketing w mediach społecznościowych jest zjawiskiem stosunkowo nowym, ale już w bardzo znaczącym stopniu rozwiniętym. Tak szybko, jak rozwija się internet, rozwija się też cała obudowana wokół niego branża marketingowa. Jeszcze dziesięć lat temu reklamowanie swojego produktu w internecie mogło być czymś w rodzaju ciekawostki, ale raczej nie dominującej strategii marketingowej. Obecnie na reklamę w internecie wydaje się miliardy dolarów, a to dlatego, że jest ona po prostu skuteczna. Lwią część branży zajmuje właśnie wspomniany social media marketing – a z nim nierozerwalnie wiąże się działalność osoby zwanej influencerem. Ten specyficzny zawód jest fascynującym zjawiskiem, któremu warto się przyjrzeć.

Geneza zawodu influencera

Influencerów wykreował YouTube – była to bezsprzecznie pierwsza platforma, która umożliwiła twórcom zebranie szerokiej publiczności. Większość dzisiejszych ikon tej branży to zwykli amatorzy, którzy dla rozrywki lub po prostu z pasji nagrywali, jak grają gry komputerowe, tworzą komediowe skecze i inne tego typu rzeczy. Dzisiaj znaczną część z nich można bezproblemowo określić mianem milionerów. Zadziwiające, ale to w żadnym razie nie jest przypadek – social media marketing jest drogi, ale jest też piekielnie efektywny. Wokół osoby influencera znajduje się cała baza jego fanów, zbudowana z setek tysięcy, a nawet całych milionów osób. Oznacza to, że reklama na profilu influencera równa się znacznemu wzrostowi ruchu na stronie danej marki.

Platformy, na których operują influencerzy

YouTube influcencerów wykreował, ale niekoniecznie był w stanie ich przy sobie utrzymać – przynajmniej nie wszystkich. Początkowo hitem był Snapchat, ale kult tej aplikacji zdecydowanie wygasł, podobnie zresztą jak Facebooka. Obecnie najpopularniejszą platformą skupiającą influencerów jest Instagram, czyli portal, na którym można po prostu umieszczać zdjęcia na swoim profilu. Osoby ze znaczną ilością obserwujących są w stanie zarobić tyle, żeby się samodzielnie utrzymywać z umieszczania treści reklamowych za opłatą.

Marketing w social mediach, a rozwój branży reklamowej

Marketing w mediach społecznościowych, mimo że jest już najpotężniejszą gałęzią marketingu, faktycznie dopiero raczkuje – ma zaledwie kilka lat. Można spodziewać się, że będzie ulegał ciągłej ewolucji i być może za jakiś czas to marketing w social mediach będzie się wydawał opcją przestarzałą i nieatrakcyjną.