Skip to content Skip to footer

O czym musi pamiętać właściciel wózków widłowych?

Wyposażenie przedsiębiorstwa w wózki widłowe nie kończy się jedynie na ich zakupie. Trzeba pamiętać, że są to pojazdy silnikowe, które narzucają pewne wymagania. Zarejestrowanie maszyny, jak również regularne przeglądy wózków widłowych oraz ich naprawa to jedne z ważniejszych rzeczy związanych z posiadaniem tego typu sprzętu w firmie.

Zadbaj o formalności

Nabycie wózków widłowych to dopiero początek – sprzęt wymaga także odpowiedniej dokumentacji, a całość należy rozpocząć od zgłoszenia posiadania takich maszyn w odpowiedniej instytucji. Organem takim jest Urząd Dozoru Technicznego. To właśnie tam należy się udać – najlepiej zrobić to bezpośrednio po zakupie pojazdu. Trzeba oczywiście wypełnić określony wniosek – wzór dokumentu bez problemu znajdziemy w sieci. Wystarczy zatem wydrukować i udać się do siedziby UDT. Potem konieczne są badania techniczne maszyny – dopiero na podstawie takiej weryfikacji sprzęt zostaje dopuszczony do użytku. Oczywiście nie można zapomnieć, że systematyczne przeglądy wózków widłowych również są niezbędne. Wszystkie tego typu informacje zawiera księga rewizyjna wózka (zwana również książką eksploatacji) oraz dziennik konserwacji. Przeglądy wózków widłowych powinny być przeprowadzane zwykle co 1-2 miesiące, choć zdarza się, że w niektórych wypadkach następuje to np. co pół roku.

Pamiętaj o naprawach

Przeglądy wózków widłowych są oczywiście bardzo istotne choćby ze względów bezpieczeństwa, ale nie zmienia to faktu, że tego typu maszyny mogą ulegać usterkom i wymagać konserwacji. Brak prawidłowo działającego sprzętu w firmie to często spore straty finansowe, dlatego nie należy zaniedbywać takich spraw. Dobry serwis wózków widłowych obejmuje szereg czynności, a dokumentem będącym potwierdzeniem wszelkich napraw jest wspomniany wcześniej dziennik konserwacji. Warto dodać, że jego zawartość jest kontrolowana przez UDT mniej więcej raz w roku. Maszyny muszą również posiadać dokumentację techniczno-ruchową, zawierającą wszystkie informacje i parametry sprzętu.

Naprawa wózków widłowych Śląsk

Dobry serwis wózków widłowych to bardzo istotna kwestia – nie da się ukryć, że przedsiębiorcom zależy na czasie, ale również jakości wykonanej naprawy. Poza kwestiami dotyczącymi przepisów chodzi tu przecież o zdrowie i bezpieczeństwo osób obsługujących tego typu maszyny. W przypadku usług takich jak naprawa wózków widłowych Śląsk oferuje na swoim terenie profesjonalne punkty, w których można dokonać pełnej diagnostyki i konserwacji maszyn niemalże wszystkich marek, dostępnych obecnie na rynku.