Skip to content Skip to footer

Kolimator

Bez względu na to, czy jest się już profesjonalistą, czy też dopiero początkującym myśliwym, warto jest udać się na portal z używaną optyką myśliwską, gdzie ludzie dzielą się swoim doświadczeniem i często odsprzedają sprzęt, który nie był praktycznie używany, bo kupujący go zmienił zdanie. Optyka myśliwska używana często jest w bardzo dobrym stanie, dlatego warto często zdecydować się na lepszego producenta i używany sprzęt mając do wyboru nowy, ale zdecydowanie gorszy jakościowo.

Czym jest kolimator?

Optyka łowiecka to wiele urządzeń i sprzętów mających na celu ułatwienie polowania myśliwym. Kolimator to jeden z elementów, który został wykonany w dokładnie takim samym celu. Optyka łowiecka nowa, czy też optyka myśliwska używana wyposażona w kolimator to idealne rozwiązanie dla pasjonatów.

Kolimator to wyjątkowo precyzyjnie wykonany, specjalistyczny celownik, który początkowo był wykorzystywany tylko przez wojsko. Następnie jednak wzbudził zainteresowanie policji, myśliwych oraz zawodowych strzelców sportowych. Teraz celowniki te wykorzystywane są nawet podczas meczy paintballowych przez zaawansowanych graczy.

Sprzęt ten pozwala na niezwykle szybkie i precyzyjne namierzenie obiektu, a później jego zlikwidowanie. Ten rodzaj celownika nie wymaga od myśliwego utrzymywania stałej odległości oka od sprzętu, ponieważ opiera się na wiązce światła o niskiej rozbieżności. Przez wiele osób nazywany jest „Red dot” ze względu na emitowany czerwony punkt, który wskazuje myśliwemu ofiarę – zwierzyna oczywiście punktu nie dostrzeże.

Kolimatory można podzielić ze względu na kilka parametrów, ale głównym z nich jest przezroczystość.

Kolimatory przezroczyste i nieprzezroczyste

<Różnica między nimi polega przede wszystkim na sposobie emitowania i przechodzenia wiązki światła.

W modelu nieprzezroczystym wiązka światła emitowana jest równolegle do linii celowania, która skierowana jest w kierunku oka strzelca. W wyniku tego myśliwy jednym okiem widzi czerwony punkt, a drugim cel.

W modelu przezroczystym wiązka światła przechodzi przez filtr lub zwierciadło światłodzielące, które kieruje je w stronę oka. Źródło światła umieszczone jest nie równolegle więc, a pod linią celowania. W efekcie myśliwy widzi od razu cel z czerwoną plamką bezpośrednio ulokowaną na nim.

Kolimatory to doskonałe celowniki a wybór ich rodzaju zależy przede wszystkim od preferencji użytkownika. portal z używaną optyką myśliwską może być bardzo pomocny w wyborze odpowiedniego sprzętu tego typu.