Dla każdej osoby, która pragnie rozpocząć przygodę z myślistwem i jest zainteresowana przede wszystkim strzelaniem z broni wysokiej (czyli sztucerów) poleca się nabycie używanego sprzętu. Broń myśliwska używana daje bowiem możliwość nabrania wprawy, zanim zacznie się polować z nowymi modelami.
Co jest istotne podczas poszukiwań używanej broni?
Używana broń myśliwska powinna być analizowana pod kątem historii jej używania. Jest to rodzaj broni zdecydowanie intensywnie eksploatowanej. Dobrze jest więc dokonać jej dokładnego przeglądu. Broń myśliwska używana może być testowana poprzez wykorzystanie amunicji jej poprzedniego właściciela. Najlepiej służy temu strzelanie do celu z odległości stu metrów. Po tym należy określić jakie jest skupienie broni.
Używana broń myśliwska ma służyć kilka lat. Toteż jej przegląd powinien być jak najbardziej skrupulatny. Koniecznie więc należy przyjrzeć się kwestii wylotu lufy, która powinna posiadać jak najbardziej wyraźne bruzdy oraz pola.
Test kalibromierza, „czystej szmatki” i inne testy sprawdzające używaną broń
Kalibromierz powinien przechodzić przez lufę bez żadnych kłopotów, bez nawet minimalnego zatrzymania.
Używana broń myśliwska śrutowa, jak i inne jej rodzaje powinna być przeglądana bardzo wolno i dokładnie. Specjaliści zalecają tzw. „test czystej szmatki” w celu sprawdzenia jak dbał o broń poprzedni właściciel. W przypadku, gdy na szmatce dostrzeże się brązowe plamy będzie to świadczyło o tym, że myśliwy nie dbał zbyt o broń. Wówczas należy dokładniej sprawdzać kolejne elementy sztucera. Rdzawy nalot na szmatce również powinien zadecydować o tym, że tej broni nie należy kupować.
Prócz testów ze szmatką dobrze jest również mieć ze sobą latarkę ze specjalną diodą. Dzięki niej można wykryć ostre kreski na tle przewodu. Używana broń myśliwska śrutowa nie funkcjonuje optymalnie z zaniedbanym zamkiem. W związku z tym zaleca się dokładne sprawdzenie tego elementu broni, a także mechanizmu spustowego. Jeżeli da się dostrzec wszelkiego rodzaju niepokojące pęknięcia wówczas można stwierdzić, iż doszło do domowej ingerencji i że poprzedni właściciel próbował na własną rękę coś skorygować.
Należy zrezygnować z zakupu używanej broni myśliwskiej jeżeli ma ona poważne uszkodzenia, nawet jeżeli sprzedający oferuje jak najniższą cenę. Nie warto bowiem podejmować ryzyka zakupu czegoś co i tak za chwilę będzie nadawało się jedynie do kolekcji, zaś wartości użytkowej nie będzie miało praktycznie żadnej.