Skip to content Skip to footer

Organizacja miejsc dla palących w lokalach gastronomicznych

Przepisy prawa nakazują osobom świadczącym usługi związane z gastronomią wydzielanie miejsc dla osób palących. Taki podział gości wymaga od właścicieli restauracji i barów stworzenia warunków, gdzie będzie można legalnie palić papierosy.

Trudności w wyznaczaniu miejsc dla palących gości w lokalu

Jeżeli obiekt posiada dużą powierzchnię, można rozważyć podział sali na część restauracyjną i wydzielone palarnie wewnętrzne przeznaczone dla palaczy. Takie rozwiązanie ogranicza ergonomię użytkowania restauracji, a dodatkowo zmniejsza ilość stolików dostępnych dla gości. Koszty budowy takiego obiektu są wysokie z powodu zabezpieczenia przed kontaktem klientów z dymem tytoniowym. Rozbudowane systemy wentylacyjne muszą dodatkowo zostać wzbogacone o urządzenia eliminujące zapach nikotyny. Wielu restauratorów rezygnuje z takich pomysłów na rzecz miejsc dla palących poza obiektem.

Budowa stref do palenia papierosów przez klientów restauracji na zewnątrz

Rezygnując z projektów, gdzie przewidziane są palarnie wewnętrzne, należy stworzyć alternatywę dla osób palących. Jeżeli wokół obiektu jest miejsce na taką infrastrukturę, można ustalić wiaty palarnie. Często są to obiekty zbudowane ze szkieletu metalowego i wypełnienia z tworzyw sztucznych. Zapewnia to odporność na czynniki atmosferyczne i ochronę przed wiatrem. Należy wyposażyć palarnie zewnętrzne w akcesoria do gromadzenia niedopałków oraz miejsca siedzące dla osób przebywających w takim miejscu. W zależności od wielkości takiej przestrzeni może być dodatkowo montowana wentylacja poprawiająca komfort użytkowania palarni. Kiedy wybierane jest miejsce, gdzie ustawione będą wiaty palarnie, należy sprawdzić, czy w pobliżu nie ma stref wolnych od dymu nikotynowego lub miejsc publicznych, gdzie obowiązują zakazy palenia.

Przygotowanie palarni zewnętrznej do różnych warunków pogodowych

Skoro z palarni będą korzystać goście restauracji, należy zapewnić im jak najlepsze warunki podczas palenia papierosów. W okresie jesieni i zimy palarnie zewnętrzne powinny być ogrzewane oraz wyposażone w źródło światła. Dodatkowo restaurator powinien zaplanować przebieg drogi do palarni, aby poruszanie się gościa w kierunku palarni nie było dla niego uciążliwe. Podniesie to znacząco jakość obsługi palących gości i nie będzie szkodliwe dla innych konsumentów.