Skip to content Skip to footer

Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu

Piękny ogród za dnia, efektowny również nocą- jest to rezultat możliwy do osiągnięcia. Trzeba jednak poświęcić chwilę na zapewnienie odpowiedniej oprawy świetlnej. Dobrze przemyślany system oświetlenia pozwoli nie tylko wytyczyć ścieżki, oświetlić bramy czy wejścia, ale też pomoże wyeksponować najpiękniejsze miejsca naszego ogrodu. Ważne, aby uświadomić sobie co dla nas jest najważniejsze w systemie oświetlenia ogrodu: czy chodzi nam o komfortowe poruszanie się po ścieżkach, wytyczenie miejsca wypoczynku czy stworzenie romantycznego klimatu? Odpowiadając sobie na te pytania, odpowiemy jednocześnie jaki system oświetlenia będzie idealny do naszego ogrodu.

Nowoczesne lampy ogrodowe

Dziś na rynku dostępnych jest naprawdę wiele rozwiązań i systemów oświetlenia zewnętrznego. Lampy do ogrodu wybierać można spośród modeli wykonanych z aluminium, ze stali czy nawet z betonu, dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, są one odporne na warunki atmosferyczne. Nowoczesne lampy ogrodowe służą nie tylko oświetleniu ale też pełnią funkcję dekoracyjną.

Rodzaje lamp do ogrodu

Zależnie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, takie lampy do ogrodu powinniśmy wybrać. Do wyboru mamy: słupki, reflektory, kinkiety, lampy nawierzchniowe czy wreszcie lampy stojące ogrodowe.Innym kryterium wyboru jest też ich działanie, to znaczy, że warto rozważyć zastosowanie lamp z czujnikiem ruchu czy też czujnikiem zmierzchu- może to spowodować oszczędność prądu, zużywanego do oświetlenia posesji oraz ogrodu.

Lampy stojące ogrodowe

Dobrze dobrane oświetlenie ważne jest nie tylko z powodów prozaicznych, ale też estetycznych. Lampy stojące zastosowane w odpowiedni sposób pomogą zbudować nastrój, sprawiając, że ogród po zmroku będzie prezentował się pięknie. Mogą one być taką samą dekoracją jak drzewa czy krzewy, a odpowiednio dobrane stylistycznie pomogą podkreślić charakter ogrodu.Różnorodność latarni stojących daje ogromne pole do popisu, wybierać można modele jedno lub wielokloszowe; będące źródłem światła rozproszonego lub bardziej skupionego.

Warto dobrze przemyśleć dobór oświetlenia do ogrodu już na etapie planowania, pozwoli to w sposób bezpieczny i mało inwazyjny przeprowadzić niezbędna instalacje elektryczną. Dobrze dobrane oświetlenie zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo, ale też pozwoli w komfortowy sposób wykorzystać nasz ogród również po zmierzchu, podkreślając jednocześnie wszystkie jego walory.