Skip to content Skip to footer

Półkolonie – czy to dobry pomysł na wakacje dla dziecka?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Wiele dzieci spędzi ten czas z dala od domu. Jednak czas wolny od szkoły trwa aż dwa miesiące i zorganizowanie zajęć dziecku aż do września nie jest łatwy. Zwłaszcza kiedy obydwoje rodzice muszą pracować. Świetnym pomysłem wydają się więc półkolonie. Co warto o nich wiedzieć?

Czym właściwie jest ta forma kolonii?

Półkolonie jest to rodzaj zorganizowanych zajęć dla dzieci, które oferują wszystko to, co zazwyczaj wiąże się ze standardowymi koloniami wakacyjnymi, ale nie wiąże się z koniecznością wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Zajęcia organizowane są przez określony czas codziennie od rana do wieczora – w zależności od instytucji, która je organizuje.

Zasadnicza różnica pomiędzy zwykłymi koloniami a półkoloniami polega na tym, że w tym drugim modelu dzieci wracają na noc do swoich domów. W czasie dnia mogą być organizowane zajęcia typowo rekreacyjne, ale również sportowe, edukacyjne i łączące w sobie różne cele.

Wady i zalety półkolonii?

Najważniejszą zaletą półkolonii spędzanych w miejscu zamieszkania jest o wiele niższa cena niż w przypadku standardowych kolonii wakacyjnych. Brak konieczności opłacenia noclegów i dojazdów, a także mniejsze wydatki na wyżywienie sprawiają, że na wybór półkolonii pozwolić mogą sobie wszyscy rodzice, niezależnie od stanu majątkowego.

Ważną zaletą jest również to, że rodzice dzieci uczestniczących mogą się skoncentrować na pracy. Brak zajęć w szkole może być sporym problemem dla współczesnych, skoncentrowanych na karierze rodziców. Wadą takiego rozwiązania może być natomiast to, że zajęcia takie mogą się okazać mniej atrakcyjne dla dzieci, choć wiele zależy oczywiście od tego, kto je prowadzi.

Czy warto zdecydować się na udział dziecka w półkoloniach?

Czy więc warto zdecydować się na udział dziecka w półkoloniach? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Wydaje się, że jest to jeden z lepszych pomysłów na zorganizowanie czasu dziecka w czasie letnich wakacji.

Ważna jest również kwestia bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że organizatorów półkolonii dotyczą takie same zasady, jak organizatorów standardowych kolonii wakacyjnych, czy jakichkolwiek zajęć przeznaczonych dla dzieci, dlatego rodzice mogą spać spokojnie.