Skip to content Skip to footer

Praca jako elektryk wysokich napięć

Zawód elektryka to nie tylko niebezpieczna praca z prądem, ale także gwarancja stabilności zatrudnienia i wysokie zarobki. Przemysł energetyczny rozwija się współcześnie bardzo szybko, dlatego w najbliższym czasie będzie duże zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu z uprawnieniami energetycznymi G1. Co zrobić aby zyskać stabilną pracę, która będzie gwarantowała nam przez długie lata wysokie zarobki? Trzeba po prostu zostać elektrykiem.

Jakie są wymagania, aby zostać elektrykiem?

Jeśli chodzi o formalne wymagania dla zawodu elektryk, to nie musimy kończyć żadnej szkoły, uczącej tego zawodu. Elektrykiem może zostać każdy, kto zdobył uprawnienia elektryczne powyżej 1KV lub do 1 KV, zdając egzamin przeprowadzony przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Uprawnienia energetyczne G1 są właściwie jedynym dokumentem formalnym wymaganym do podjęcia pracy w zawodzie.

Szkolenia dla elektryków

Jeśli już widzimy co dają uprawnienia sep do 1KV to przychodzi nam na myśl, po co mamy się uczyć zawodu elektryka? Otóż dlatego, że uprawnienia energetyczne g1 same się nie zdobędą, a na egzaminie trzeba wykazać się naprawdę szeroką wiedzą, którą prawdopodobnie nie nauczymy się samemu. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy to powinniśmy się doszkolić w zakresie pracy z prądem, najlepiej przechodząc specjalny kurs dla przyszłych elektryków, który przygotowuje jednocześnie do egzaminu. Zwykle wiedza, która zostanie przekazana na kursie wystarcza do zdania egzaminu, gdyż obejmuje pełny zakres zagadnień egzaminacyjnych. Dodam, że taki egzamin jest także dobry dla elektryków pracujących w zawodzie i chcących odnowić swoje uprawnienia, które są przyznawane na 5 lat.

Które uprawnienia są lepsze?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy się najpierw zastanowić co dają uprawnienia sep do 1KV? W jakim zakresie urządzeń będziemy się poruszać? I jakie prace będziemy wykonywać? Jak się głębiej nad tym zastanowimy, to może się okazać, że dużo lepszym wyborem będą uprawnienia elektryczne powyżej 1KV, które nie dość, że pozwalają nam na pracę z urządzeniami do 1 KV to dodatkowo zwiększają także nasze możliwości. Przy 1 KV możęmy praktycznie pracować tylko z niewielkimi napięciami, które występują w niektórych zakładach, najbardziej złożone urządzenia energetyczne i duże linie przesyłowe wymagają wyższych uprawnień.