Skip to content Skip to footer

Przester

Niezależnie od stopnia zaawansowania, każdy gitarzysta w końcu będzie chciał mieć pod nogą kostkę z przesterem. Służy on do przekształcania dźwięków gitary, co może wpłynąć na odbiór muzyki przez słuchaczy. Dobre wykorzystanie przesteru, ale co ważniejsze, dobre dobranie to kluczowe elementy, które mogą wpłynąć na dalszą pracę gitarzysty, ale też zadowolenie z tego, co gra. Dobry przester gitarowy jest niezbędny.

Jak wybrać dobry przester?

Wybrać dobry przester gitarowy to nie tak prosta sprawa. Trzeba od samego początku nastawić się na testowanie. Nie ma możliwości zakupienia tego jednego przynajmniej, bez przetestowania na miejscu. Sam opis produktu nie pomoże, a może skończyć się rozczarowaniem w domu. Trzeba zatem wziąć pod uwagę szukanie dobrego sklepu muzycznego, w którym będzie dobre doradztwo dla gitarzystów z małym stażem jak i większym. Przestery są różnego typu, więc trzeba zapoznać się z ich odmianami, aby móc zdecydować na czym nam zależy.

Typy przesterów gitarowych

Overdrive to rodzaj przesteru, który można określić jako miękki, lżejszy, cieplejszy, które kojarzy się z nasyconym przesterowaniem. Ten typ przesteru nadaje się do grania bluesa, rock’n’rolla czy muzyki pop.Najbardziej uniwersalny rodzaj przesteru to distortion. Brzmienie pod wpływem tej kostki jest twardsze i nieco bardziej chropowate, dzięki któremu można uzyskać dźwięk z pazurem, ale też bardziej masywne tony. Nadają się dla gitarzystów zainteresowanych graniem metalu, muzyki alternatywnej i rocka. Fuzz to przester, który oferuje bzyczący lub charczący dźwięk, o okrojonym zakresie pasma. Mówi się o nim, że to zepsuty distortion. Używany jest przy klasycznych brzmieniach rocka i bluesa, ale też w przypadku muzyki alternatywnej. Może się pojawić u muzyków specjalizujących się w metalu.

Sprawdzanie efektu przesterowania

Efekt przesterowania należy dobrze sprawdzić. Testowanie to kluczowy moment, aby odrzucić przestery, które nie spełnią naszych wymagań. Trzeba najpierw sprawdzić poziom wzmocnienia, który pozwoli na sprawdzenie czy głośność jest taka sama przy włączonym i wyłączonym efekcie. Trzeba sprawdzić również jak uruchamianie kostki wpływa na dźwięk gitary. Regulatorem trzeba kręcić w prawo i w lewo, aby sprawdzić czy są punkty, w których efekt jest niesłyszalny lub zamazany. Jeśli tak się dzieje na końcu skali, świadczy to o słabej jakości przesteru. Trzeba też sprawdzić działanie korekcji pokładowej, ale też to, czy brzmienie współgra z kostką. Należy pamiętać o tym, żeby testować na utworach, które gramy i które chcemy grać, bo pamiętajmy, że efekty współgrają z danym typem muzyki.